Dijital Veba Yozgat’ta da Görüldü

Son günlerde bir çok bilgisayar kullanıcısından duyduğum ortak cümle, “Bilgisayarıma CryptoLocker virüsü girdi.
Bunun çözümü nedir?” İşte bahsi geçen bu bilgisayar virüsün yüzünden bir çok kamu kuruluşu ve yüzlerce kişisel bilgisayar kullanıcısı zor günler geçiriyor.
İlk etapta bilgisayarınızda bulunan ve sizin oluşturduğunuz ne kadar veri varsa hepsini şifreliyor. İkinci adımda ise sizden verilerinizin kurtarılabilmesi için ücret istiyor. Yani verilerinizi geri almanızın tek yolu para ödemek gibi görünüyor. Aslında veri kurtarılması için bir çok yöntem var ama en doğrusu ve kestirmesi hangisi bu hala bilinmiyor. Çünkü virüs her bilgisayarda daha farklı etki yöntemleri uyguluyor. Sizin için önemli ve vazgeçilmez dosyalarınızı sadece talep edilen fidyeyi vererek kurtarabiliyorsunuz.
Temelde bir bilgisayar programı olan virüsler, geliştiricilerininkullandığı saldırı yöntemlerini kullanarak bilgisayarların çalışma koşullarını etkiliyor bazen ise cihazları çalışmaz hale getirebiliyor. İnanması güç olsa da iş dünyası bilgisayar virüsleri yüzünden bu zamana kadar milyarlarca dolarzararlara uğradığı bilinmekte ve bu zarar bilançosu da her geçen günde artmakta.
Bu olaya empati kurarak bakalım. Bir işletmeniz var ve günlük 5 bin liralık alacak verecek kaydı yapıyorsunuz. Haliyle geriye dönükte bir çok kaydınız var. Bilgisayarınıza fidye virüsü girdi. Siz olsanız o bilgileri geri alabilmek için 2 bin lira ödemez misiniz? Tabi alternatif olarak bir başka yere yedekleme yapmamışsanız ve tek çare öde kurtul ise, bence ödersiniz. Ya da kişisel bilgisayarınızda beş yıl boyunca biriktirdiğiniz fotoğraflarınız var. Bir sürü tatlı anı.
Belki de akademik bir araştırma yaptınız, bir sürü emek ve zahmetle toparladığınız bilimsel verileriniz var. Bunun bir ölçüsü yok tabi ki. Çünkü herkesin verisi kendine kıymetli. Günlük hayatımız bir yana iş hayatının şuan nerdeyse %70’ini bilgisayarlar üzerinden gerçekleştiriyoruz. Ellerimizde akıllı telefonlar olmadan evimizden dışarı bile çıkmıyoruz. Hatta bu şehirde elinde telefonuyla meşgul olurken çocuğunu kaybetmiş insanlar var. Asıl sorun bu hale gelmeden önce önlem almak. Peki mağdur olmamak için neler yapabilirsiniz birazda buna değinelim. Güvenlik Seviyenizi arttırmalısınız.
Bu virüs türleri (ransom32 gibi fidye yazılımları) bilgisayarımıza genel olarak e-posta ekleri veya ne içerdiği belli olmayan linkler üzerinden bulaşıyor. Bu nedenle tanımadığınız kişi ya da kurumlardan gelen e-postalardaki eklere karşı daha dikkatli olmalısınız. Bunun yanında indirdiğiniz dosyaları da güncel olan anti virüs veya anti-malware yazılımları ile taramanız faydanıza olacaktır.
Dosyalarınızı mutlaka yedekleyin. Çünkü bilgisayarınızda bulunan ve sizin için önemli olan tüm dosyaları düzenli aralıklarla mutlaka yedeklemelisiniz. Bu sayede orijinal verileriniz fidye yazılımları tarafından şifrelense bile aldığınız yedekler sizin herhangi bir veri kaybı yaşamanıza engel olacaktır. Eğer bilgisayarınızda kaybedecek bir şeyiniz yok ise saldırganlarında size karşı kullanabilecekleri bir kozları olmayacaktır. Önemli dosyalarınızı şifreleyin. Hassas verilerinizi mutlaka şifrelemelisiniz. Bu sayede ransomware gibi virüs türlerine karşı en etkili önlemi almış olursunuz. Verilerin şifrelenmesi tam olarak verilerinizin çalınmasına engel olamasa da saldırganların işlerini zorlaştırmak adına önemli korunma metotları arasındadır. Ama bunu biraz daha iyi bir kullanıcı iseniz yapmanız mümkün.
Birde işinin ehli olmayan, teknik bilgisi varmış gibi görünen ve bolca laf salatası yapan insanlardan teknik bilgi almayın. Alsanız dahi hemen uygulamaya geçmeyin. Nasıl internette bir çok konuda bilgi kirliliği varsa o insanlarda sizi tamamen yanlış yönlendirebilir. Bilgilerinizi korumak ya da kurtarmak adına kuracağınız yazılımlar dahi ters bir etki yapabilir.
Şimdi diyeceksiniz biz zaten bunu biliyoruz. Ya da memlekette o kadar sıkıntı varken neden bu konuya değindiniz diye. Hemen açıklık getirelim o zaman. Geçtiğimiz hafta birlikte mesai yaptığım iki arkadaşımı bilgisayar virüsü konusunda uyardım. İlk yapmaları gereken şeyin verilerini yedeklemeleri olduğunu ifade ettim. Bu hafta ise adından sıkça söz ettiğimiz fidye virüsü arkadaşlarımdan birinin bilgisayarına girdi. Bilgilerinin tamamen geri getirilemez bir hale geldiğini anladığında tepki veremeyecek kadar çaresiz kaldı. Hatta adını sorsan hatırlayamayacak şekilde sarsıldı. İşte bu yüzden sizlerinde sarsılmaması için bu yazıyı paylaşma gereği duydum.
Artık bilgilerinizin yedeğini mi alırsınız yoksa üzerine bir nazar boncuğumu takarsınız orası size kalmış.