Cinayetin Farklı Bir Türü

İş güç sahibi bir birey olmak her şeyden önce istatistiksel olarak son derece şanslı bir insan olduğunuzu gösterir. Günümüz işsizlik oranları da bunu desteklemektedir. Eğer işinizden keyif alarak çalışıyorsanız emin olun, yöremiz tabiri ile “ballısınız” demektir.
Durum böyleyken çalıştığı işinden çıkarılan ya da iş bulamayan insanların psikolojisini hiç düşündünüz mü? Bu tip insanlar gittikleri görüşmelerde neler yaşarlar? Evde psikolojileri nasıldır? Yakın çevrelerinde nasıl karşılanırlar? Eğer hayatınız boyunca hiç işsiz kalmadıysanız bu duyguyu anlamanız mümkün değildir. Umarım bu yazıyı okuduktan sonra kafanızda bazı şeyler daha belirgin bir hale gelir.
Şimdi sizinle birlikte empati yapalım. İşsiz biri olduğunuzu, evli, çocuklu, hatta bir de kiracı olduğunuzu düşünün. Sorumluluklarınız var ve bu sorumlulukları yerine getiremiyorsunuz! Çocuğunuzun isteklerini alamıyor, eşinizin ihtiyaçlarını karşılayamıyorsunuz. Başvurduğunuz iş görüşmelerinde kapılar yüzünüze kapanıyor. Size referans olacak kimse yok. Sonuç ne mi olur? Bu tip bireyler zamanla insanlardan ve toplumdan soğuyacak, içine kapanmaya başlayacaktır. İş bulamamanın vermiş olduğu yıpratıcı psikoloji ile aile bireyleriyle her gün kavga gürültü ortamı oluşacak ve oluşan bu gergin ortam işsiz insanın saatli bir bombaya dönüşmesine sebep olacaktır. Artık sıklıkla karşılaştığımız televizyon ve gazetelerin 3.sayfa haberlerine dikkat ettiniz mi? Çoğu işsizlik nedeniyle cinnet geçiren insanların ailesine, eşine ve çevresine verdiği zararları göstermektedir. Bu tip bir psikoloji toplumun geneline yayıldığında, insanların güvenli yaşama alanını tehdit eden bir hal alacaktır. Dolayısıyla milyonlarca işsizin olduğu bir toplumun yaratacağı cinnet hali, ülkenin temeline dinamit konmuş gibi tehlike arz etmektedir. Bu dinamitin toplu halde patlaması, elbette hiç birimizin istemeyeceği bir durumdur. İşsiz olarak gezinen depresif insan profili çevresine zarar verme eğiliminde olabilir. Elbette her insan böyle olacak diye bir şey yok. Ancak bu tür haberleri her gün görüyor ya da duyuyorsak toplum psikolojisi olarak çok tehlikeli boyutlara geldiğimiz ortadadır. Bu yüzden her işten çıkartma “bana göre bir tür cinayettir.”
Bireyler üretmelidir, çalışmalıdır ve ülke ekonomisine katkıda bulunmalıdır. Milyonlarca işsizin olduğu toplumlarda atıl iş gücü ekonomik göstergelere de yansımayacağından, işsiz bireyler üreten değil tüketen bir halk yığını haline gelecektir. Dolayısı ile ekonomiye katılacak her bir çalışan artı değer olarak göstergelere yansıyacaktır. Bir toplumda issizlik ne kadar azalırsa refah düzeyi de o kadar artacak ve insanlar üreten bir konuma geleceğinden toplum psikolojisi daha sağlıklı bir hal alacaktır. Bugün çevreme baktığımda; kendi işletmesine sahip, istihdam yaratan, üreten insanların varlığına şükrediyorum. Çünkü bu ülke onların ödediği vergilerle hizmet veriyor. Onların istihdam ettiği insanlarla ayakta duruyor. Her gün birçok kuruluştan toplu çıkartma haberleri geliyor. Şimdi yakın zamanda işinden, ekmeğinden ve sağlığından olmuş tüm arkadaşlarınızı gözünüzün önüne getirin ve bir kez daha düşünün. Yorum sizin. Allah hepimizin yardımcısı olsun.