SAYGI, SEVGİ, HOŞGÖRÜ

Kelime anlamı ile yapıcı bir davranış tarzını benimsemektir. Olumlu bir duygudur. Son zamanlarda insanlara birbirlerine pekte olumlu davranmıyorlar.
Hemen hemen her gün birçok örneği ile karşı karşıya geliyoruz. Belki de istemeyerek te olsa bizde olumsuz davranıyoruz. Ufak sebeplerden kavga eder olduk. Keşke kavga ile kalsa insan ölümüne kadar giden tartışmalar meydana geliyor.
Bu çoğunlukla daha çok BEN kavramı ile alakalı bir durum. Nasıl olur BEN YAPARIM, BEN BİLİRİM, BEN İYİ ŞÖFÖRÜM, BEN ÇOK AKILLIYIM, ben kavramı hayatımıza girmiş çok acı bir şekilde.
Bir şoför olarak trafikte kendini çok iyi bir sürücü bilen insanlar ile aynı şehirde araç kullanıyoruz. Kavşaktan döner iken ikinci sıradan dönen sürücümü dersiniz yoksa ana yol arabadan yolcu indirmek mi dersiniz. Işıklarda dörtlüleri yakıp bekleyen sürücülerimi dersiniz. Yazmakla bitmez.
Özellikle araç parkı esnasında iki kişilik yere araç park edenlerimi dersiniz. Trafikte yoğun olduğu bu örnekler o yüzden yazdım. Çarşıda kapalı yerlerde yüksek ses ile ve argo şekilde konuşmak.
Bunların devamı bir sürü şey yazabiliriz. Ama incelik naiflik herkeste bulunan bir özellik olmaktan çıktı artık. Herkes uyanık olmanın peşinde. Beklemek saflık olarak görülen bir kavram oldu. Her olaya bir itiraz yâda olumsuz düşünme almış başını gitmiş.
Pozitif neden düşünemiyoruz. Biz ecdadımızdan ‘‘BİZE TAŞ ATANA BİZ GÜL ATARIZ’’ kavramı sözü unutuldu.
Yenilemek gerek sıkça kullanmak gerek hatırlamak gerek. Orta Anadolu evliya erenlerinden Anadolu’n Türkleşmesinde çok katkısı olan tasavvuf ilminin önde gelen isimlerinden Hacı Bektaş Veli’nin şu sözünü unuttuk.
‘‘İNCİTSENDE İNCİTME’’ bize bunları hatırlatacak olan kurumlar nerde niçin hatırlatmıyor. Akla ilk gelen vaazlar insanların mübarek Cuma günleri Cuma namazından önce verilen hutbede vaazda neden bu konulara yer verilmiyor.
Yoksa veriliyor yetersiz mi kalınıyor. Bu yazdığımız değindiğimiz hadisenin araştırılıp insanların bilgilendirilmesi, toplumun ve bireylerin yararına olacaktır. İnsanları pozitif düşünmeye yönlendirmek ne kadar güzel. Ama bunu yapabilecek kim var kimler var. Artık halk arasında şu cümle dolaşmaya başladı. ‘
‘Artık iyiye gitmiyoruz.’’
Peki, ama neden. Bu yukarda belirttiğim hadisede birey kurum olarak kim üstüne görev düşüyorsa yerine getirmek fayda sağlayacağı gibi.
Toplumda kötü örnekli olayları azaltacaktır. Huzurlu ve güvenli insanlara ulaşmak zor değil. Ben duygusunu bırakıp biz duygusunu taşırsak başarabiliriz. Zor değil güzel kelimeler kullanmak.
Gülmek için saygı duymak için neden zorlarız kendimizi. HZ MEVLANA güzel bir sözü ile yazımızım bitirelim. Şöyle diyor Anadolu ereni‘‘ İnsanlara bir Gül verin. Gül’ünüz yoksa gülüverin.’’
Yazımızda bir kusur oldu ise af ola. İçimizden geçen güzel düşünceleri güzeli düşünme üzerine duyguları paylaştık sizler ile. Esen kalın hoş ça kalın.