ÇAYCI EMİN AMCA…

Sevdamız Yozgat diyerek çıktığımız bu yolda Yozgat’ımızın güzide esnaflarından çaycı emin amcadan bahsetmek istiyorum.
Yaklaşık 40 m2’den oluşan küçük kibar şirin bir çay ocağı, saat kulesinin hemen yanında yıllara meydan okuya eski adı Eser İşhanı yeni adı Çamlık Palas İşhanı’nın içinde birinci katta yaklaşık 30 yılı aşan bir süredir çevre esnafa ve Yozgat’a hizmet veren bir çay ocağı işletmecisi emin amca.
Çayını içenlere kendini alışkanlık yaptıran sohbeti bilgisi sıcakkanlılığı ile sevdiren gençlerin dostu abisi emim amca. Bazen tek bezende yıllardır personeli olan Hüseyin abi ile insanların çay gereksinimlerini ellerinden geldiği kadar karşılamaktadırlar.
Yazı yazmamın sebebi o küçük çay ocağında yapılan sohbetlerdir. Sıcak çay ve küçük sobanın etrafından kimler geldi kimler geçti. Bir nesil emin amcanın çayları ile büyüdü.
Gazetemizin haftalık sayısını çay ocağına da bırakırım ve oradaki değerli müşterilerin istifadesine sunarım. Bu hafta emin Amca’ya sürpriz olacak.
Değindiğim gibi birçok müşteri kitlesine sahip olan emin amca yapmış olduğu çaylar ile damak tadı bırakıyor.
Birçok kitleden değişik fikir ve görüşlere sahip müşteriler vardır. Çay ocağında dört masa bulunmakta ve sohbet genel olarak başladığında siyasi konularda özellikle herkesin bir fikri vardır. İnsanlar birbirlerini kırmadan incitmeden edep sınırlarını aşmadan kendi aralarında tartışırlar.
Bir nevi Yozgat’ın siyasi konularının tartışıldığı ve çoğunlukla muhalefetinin olduğu yer diyebiliriz. Şahsım olarak özellikle emin amcanın sabah kahvaltılarını çok seviyorum.
Özellikle isimlerini zikretmek istediğim daha doğrusu kahvaltı ekibinden berber oğuz, Osman abi, sucu Kadir usta, berber Ömer usta, çaycı Emin amca, ardiyece’ci Hüseyin abi ve şoför Hüseyin abi.
Hemen hemen her sabah aynı masada aynı saatte kahvaltı için bir araya gelen daimi müşterilerdir. Emin amcanın mekânın bir özelliği de sabahları ayrı öğlenleri ayrı akşamları ayrı müşteri gurubunun olmasıdır. Bu durum ayrı bir özelliktir. Her vakit değişik insanların ortak mekânıdır.
Birçok insan birbirleri ile burada tanışmıştır. Ve bu ortamda bilmediklerini öğrenmişlerdir. Üniversite öğrencileri emekli insanlar çalışan insanlar ve esnafların günde bir defa uğrak verdiği ziyaret ettiği Yozgat’ın bilinmeyen değeridir emin amca.
Emekli olan ağabeyler emin amca ulusal yâda yerel bir gazete aldığı zaman ilk baktıkları haber emeklileri ilgilendiren bir haber olup olmadığıdır. Eser çamlık palas İş hanında yaklaşık 74 dükkân bulunmakta ve yarısı aktif olarak çalışmaktadır. Emin amca çalışan esnafların hepsini tanımakta ve çay vermektedir.
Kimler yok ki bu İş hanında. Kırtasiye emlak berber çay ocağı avukat sigortacı nakliye muhasebe bilgisayarcı elektrikçi sıhhi tesisatçı mühendis saymakla bitmiyor.
Aslında İşhanı bir bakım istiyor ama elini taşın altına kimse koymuyor. Emin amca eser İşhanı’nın gayri resmi hem yöneticisi hem de muhtarı diyebiliriz. Neden böyle bir cümle kurdum çünkü emin amca hemen hemen her şeyi bilir.
Postacı, kargocu adres soran herkes emin amcaya sorar. Yerinde olmayanların kargoları postaları Emin amcadadır. Dükkânı açık bırakıp giden emin amcaya emanet eder.
Yılların vermiş olduğu bir güven vardır. Emin amca ismi gibi güvenilir, soy isimi gibide eli de açıktır gönlüde açıktır. Kimseye kızmaz kimseyi üzmez darda kalanın mazlumun garibin yanındadır. Özellikle birçok isim ile anılır işte bu yüzden. Gariplere baktığı kolladığı için gariplerin babası emin baba derler.
Çok cömert olduğu bir gerçektir. Yozgat’ın merkez köylerinin muhtarını ve köylülerde Emin amcanın sıkı müşterilerindendir.
Köylülerin şehre indiği zaman buluştukları adresin yeridir. Şehirde Emin amcanın şirin cay ocağına yakın olduğunuz zaman çay içmenizi tavsiye ederim.
Bu haftalık bu kadar esen kalın hoşçakalın.