KADERİN BU DEĞİL YOZGAT…

Sevdanın ismidir Yozgat. Orta Anadolu’nun ortasında kalmış büyümekte güçlük çeken şehrin ismidir Yozgat.
Kimilerinin yitik sevdası kimilerinin yaşayan kalbidir Yozgat. Memurun memurluk süresini doldurduğu akademisyenlerin ise yükselerek başka şehre göç ettiği yükselme şehridir Yozgat.
Seveni çok fazladır bu şehrin. Başka şehirde tedavi gören hastaların beni memleketime götürün Yozgat havasını almak istiyorum diyenlerin şehridir Yozgat. Gariptir Yozgat sahipsizdir Yozgat. Sadece şehirlerarası otobüs terminali ile sınırlı olmaması gerekir bu şehrin. Yozgat ile çıktık yola sevdamız Yozgat yaşadığımız nefes aldığımız ekmeğini yediğimiz şehrin adıdır Yozgat…
Orta Anadolu’n ortasında kalan batımızda Ankara doğumuzda Sivas ile arada kalmış lakin birçok insan yetiştirmiş şehirdir Yozgat. Son zamanlarda Yozgatlı siyasetçilerimizin yakın ilgisi ile hızlı tren hayali hızlandırılarak gerçekleşmiş olup yakın zaman içerisinde test sürüşleri başlayacaktır.
Şehir için çok ama çok önemli bir gelişmedir. Ah birde gar istasyon Yozgat’a yakın yâda Bozok üniversitesi sınırları içinde olsa idi kötümü olurdu. Bildiğim kadarı ile Kırıkkale üniversitesinin içinden geçecek olan hızlı tren aynı zamanda gar da üniversitenin içinde olacak aynı durum Yozgat için olabilir mi. Şu an sadece duyumlar ile konuşuyoruz. Yozgat Sivas hızlı tren istasyon garın Divanlı köyünde olacağı söyleniyor. Üniversitenin içinde olsa şehir için ne kadar sosyal ekonomik zenginlikler getirir. Yâda üniversite yetkililerinin mi başvuruda bulunması gerekiyor. Yoksa D.D.Y plan projesinde uygun değil mi. Geç kalınmadan hızlı tren şehrimize zenginlikler sağlaması için üniversitenin içinden geçmesi sağlanabilirimi. Benim şahsi fikri düşüncem böyle sizler ile paylaşmak istedim. Divanlı olsa eminim ki gene katkı sağlayacaktır hiç şüphem yoktur ticari taksi ağabeylerimiz otobüsçü ağabeylerimiz için ekonomik alanda iyi olacaktır. Benim memleketim her şeyin en iyisine layıktır.
Neden göç verir bu şehir? Bozok üniversitesinde sempozyumlar yapılsa çalıştay’lar yapılsa akademik düzeyde insanlar bu konu için çalışsa öğrencilere bitirme lisans tezi olarak ödev verilse Yozgat’tan göçün sebeplerini bilimsel olarak araştırılsa Yozgat’ın yetiştirmiş olduğu değerli siyasetçilerine iletilse bilimsel olarak siyasetçilerimiz bu konu üzerinde çalışsa dur diyebilir miyiz. Yozgat’ta göç bitti diyebilir miyiz?
Şehir olarak bunu istemeliyiz. Ana caddemizdeki boş dükkânların camlarına ULUSAL FİRMALARA KİRALIKTIR yazısını asmayı bıraktığımız zaman kazanan biz ve yasadığımız şehir olacaktır. Yozgat’ın yüz akı Bozok üniversitesi ile Yozgat esnafı birleşse bir kahvaltı günü tertip edilse beklentiler söylense sayın rektörümüz ile Yozgat’ın seçkin esnafları bir araya gelse. Makul Kaderimizden kurtulabilir miyiz? Bu yazdığım olayı Yozgat için gerçekleştirebilir miyiz? Yozgat muasır medeniyetler seviyesine taşıyabilir miyiz? Yozgat’ı seven herkes yapar. Ama seven Yozgat için çalışan yapar.
Bu haftalık bu kadar değerli dostlar yazımızda bir kusurumuz oldu ise af ola. Önümüzdeki hafta tekrar görüşmek dileği ile Esen kalın hoşça kalın.