YENİDEN GÜNAYDIN

Bundan yıllar önce Yozgat basını bünyesinde barındırdığı gazeteciler ve haberlere yaklaşım açısından bölgesinin de söz sahibi, topluma ayna tutan şehrin gelişiminde ve kamusal eksiklikleri ,sorunları ortadan kaldıran bir yapıya sahipti. Bu yapı kısmen de olsa devam ediyor. Agah Efendiden, Taha Akyol’a, Saygı Öztürk’ten Ahmet Hakan’a ve daha nicelerine...
Günümüzde de bu devam etmekte.
Yozgat’ta yerleşik olarak devam eden Seyfi Çelikkaya, İnan Soyer, Osman Hakan Kiracı, Çetin Mermertaş, Eren Kurban, Bilal Yeşilkaya, Rahmetli Ayhan Köylüoğlu, Rahmetli Muammer Karadeli, Mükremin Kayhan ve daha birçok isim (saymakla bitmez) Yozgat yerel basınına gücüne güç katmıştır.
Değişen ve gelişen basın camiası yerine farklı enstrümanlar alsa da gerçek manada yazılı basın öğle ya da böyle yazacak, var olacak ve habercilik buradan beslenecektir.
Yozgat basını sadece yetiştirdiği gazeteciler açısından değil yayın organlarının sayılarının çokluğu ile de Anadolu’nun her dönem yıldızı olmuştur.
Bazı illerin bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az olan basın organlarının sayısı Yozgat için gerek günlük yayınlanan gerekse haftalık yayınlanan gazeteler olarak her zaman zirve yapmıştır.
Yozgat basını yabana atılamayacak bir hafızaya ve güce sahiptir. Dönem dönem bu güç sorgulanır. Hatta yok sayılır. Lakin bu güç harekete geçtiğinde yer yerinden de oynadığı defalarca tecrübe edilmiştir.
Hal böyleyken şuanda rölantide giden Yozgat basın camiasının gerçek gücünü yaşanan ekonomik sıkıntıların, bir takım dezenformasyonların, mesleki yorgunluğunun etkisi altında olduğunu da göz ardı etmemek gerekli.
Yeniden Günaydın gazetesi, bu amaçla ,yeni bir heyecan ve yeniden etkili bir gazetecilik anlayışı ile yayın hayatına “her şeye rağmen” kaldığı yerden devam etme kararı aldı.
Bundan yıllar önce Merhaba Yozgat Gazetesinde kurucu ekibin içerisinde olan, Hakan Ekinci, Çetin Mermertaş ve ben tekrar bir araya gelerek Günaydın Gazetesine vücut olmaya çalışacağız.
Günaydın Gazetesi olarak anlayışı haber yorum ve temel basın meslek ilkeleri doğrultusunda hareket etmek üzerine olacaktır.
Bizler yanlışları belki düzeltemeyiz ama yanlışları işaret edip toplumsal birliktelikle birlikte, kişisel menfaatlerden uzak, tamamlayıcı, bütünleyici, kaynaştırıcı bir rol model oluşturmaya çalışacağız.
Siyaset ve bürokrasi başta olmak üzere toplumun diğer organları üzerlerine düşeni ziyadesiyle alacaktır.
Bu bağlamda “yeniden” Günaydın Ailesi olarak çıkmış olduğumuz bu yolda kendimize başarılar diliyorum.
İyi şeylerin haberci olmak için kötü giden her şeyden haberiniz olsun istedik.

Soner TUMGAN

Soner TUMGAN

Yazarın son yazıları...

tümü