Türkiye üzerine yeni bir oyun devrede! Uyanık olmalıyız ve kenetlenmeliyiz…

Son günlerde film şeridi misali seri halinde süregelen olaylar dizisi iyiden iyiye beni işkillendirmeye başladı.
Fransa’da patlak veren ve “Sarı Yelekliler” simgesiyle gerçekleşen eylemlerin akabinde Türkiye’de ardı ardına oluşturulan algı operasyonları Fransa’daki olayların bir benzerini Türkiye’de başlatma çabalarını gözler önüne seriyor.
İsterseniz seri halinde yaşananlara bir göz gezdirelim.
***
Bilerek veya bilmeyerek tüm medya kesimlerinin Fransa’da ki zam üzerine başlatılan hükümete karşı eylemleri günlerdir bir hak arayışı, demokrasi mücadelesi olarak vermesi büyük bir talihsizliktir.
Hâlbuki zamlara tepki adı altında demokrasi arayışı kisvesinde başlatılan Fransa’daki eylemler Gezi olayında olduğu gibi yağma, taşlı sopalı ve en önemlisi meşru hükümetin indirilmesine yönelik bir çabayı gösterdiği apaçık ortada.
Medya bu olaya sadece tek bir pencereden bakıp “Bakın Türkiye’de Gezi ile başlatılan olaylar Avrupa’yı da kasıp kavuruyor” şeklinde verse de Türkiye’de yeniden alevlendirilmek istenen yeni bir Gezi sürecine yapılan yayınlarla kapı aralayacağının farkına varmıyor/varamıyor.
***
Hemen akabinde hepsiburada.com internet alışveriş sitesinde 25 TL civarında piyasada satışı olan sarı yeleklerin Fransa olaylarında sembol olması akabinde Türkiye’de hiçbir anlam ifade etmezken neredeyse bedavaya yani 5 TL’ye satışa sunulup yok satması.
Türkiye’de son zamanlarda neredeyse tüm ürünlere zam yapan kapitalist sistem sarı yelekleri çok ucuz bir fiyata satması Türkiye üzerinde nasıl bir planın işletildiğinin de apaçık göstergesidir.
***
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile milyonlarca taraftar grubunun hâkimi olan Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç ve Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Fikret Orman’ın bir araya gelmesi.
Malumunuz son dönemlerde Galatasaray taraftarının kışkırtılmasına yönelik hakemler ve Türkiye Futbol Federasyonu üzerinden özellikle sosyal medya alanında büyük bir çabayı görmekteyiz.
Sokak olaylarının başlatılması için taraftar grupları her zaman güzel bir denek olduğu bir gerçekken bu görüşme hiç masumane olmadığı da bir gerçek.
***
Yine normal şartlarda hiçbir gücün bir araya getiremeyeceği CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 3,5 saatlik gizli daha sonra basına sızan görüşmesi.
Neden hiçbir gücün getiremeyeceği diyorum. Malumunuz Sayın Gül’ün Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesi sonrası CHP’nin yıkıcı tutumunu ve Kılıçdaroğlu’nun serzenişlerini hala unutmuyoruz.
Ve maalesef Sayın Gül’ün onca yaşanan ağır badireler karşısında yol arkadaşı Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın yanında durması gerekirken sessiz kalmayı tercih etmesi.
Ve hatta Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde blok tamam olsa ve şartlar olgunlaşsa şer ittifakının adayı olarak Sayın Erdoğan’ın karşısına çıkma niyetinde olması.
Peki, soruyorum, ‘Bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü?’
***
Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın asgari ücret görüşmeleri öncesi “Böyle ne kadar gider? Önümüzdeki günlerde göreceğiz. Ne kadar gider? İşte gördük Fransa’da gitmediğini. Üç gün sonra bizim burada görür müyüz görmez miyiz? Bize bağlı” ifadeleri.
***
Yine Amerikan sermayesi FOX’un Türkiye’de Ana Haber Bülteni Sunucusu Fatih Portakal’ın resmen zam protestosu için halkı sokağa davet etmesi.
Hatta hadi çıkın çıkamazsınız diyerek tahrik dilini bile devreye sokması hiçte yabana atılacak şeyler değil.
***
Şimdi soruyorum sizlere.
3-4 günde yaşanılan bu olaylar hangi planların habercisi?
Türkiye’de planlanan ne?
Görüyorsunuz veya görmüyorsunuz ama ben net görebiliyorum.
Dünyada olup bitene karşı dik duruşunu bozmayan, oyunbozan Sayın Erdoğan’a karşı dış mihrakların planları bitip tükenmeyecek.
Ve FETÖ hala algı ile sistematik planları ile süreci yönetmeye, yönlendirmeye devam ediyor.
CHP, HDP ve İYİ Parti ile siyasi ayağı birleştiren güç; FETÖ ve PKK ile de anarşi üretmeye gayret ediyor maalesef.
Bu günlerde hiç olmadığı kadar uyanık olmalıyız.
Türk Milleti üzerine oynanan oyunları nasıl bozduysak bundan sonraki oluşabilecek durumlara da aynı ferasetle yaklaşmalıyız.