STKlardan ‘ortak’ mesaj

STKlardan ‘ortak’ mesaj Suriye rejiminin İdlib’te yaptığı alçak saldırıya ve Suriye’de yaşanılan insanlık dramına sessiz kalınmasına TSO’da yapılan basın açıklamasında 30’a yakın STK başkanı tepkilerini dile getirdi.
Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde, bir araya gelen STK temsilcileri İdlip saldırına sert tepki gösterirken, birlik mesajı verdi.
TSO Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çelik, tarafından okunan basın açıklamasında siyasi fikir ayrılıklarını bir kenara bırakarak, ülkemizin Milli birlik ve bütünlüğüne el uzatanların bunun bedelini ödeyeceğinin belirtildiği basın açıklamasında yapılan mücadeleye tam destek verildiği ifade edildi.
DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ
Sinan Çelik tarafından okunan basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi: “Şu an 81 İl’de Türkiye’nin önde gelen 30’a yakın meslek örgütü, sendika konfederasyonu ve sivil toplum kuruluşu, hep birlikte bu açıklamayı yapıyoruz.
Bizler, her kritik dönemde milletimizin ve devletimizin yanında durduk. Üstlendiğimiz sorumluluğun hakkını vererek hareket ettik. Bugün de, İdlib’te gerçekleşen hain saldırıya ilişkin, ortak tepkimizi gösteriyoruz. Öncelikle vatanın huzuru, güvenliği ve mazlumları müdafaa etmek üzere üstlendikleri görevde şehit olan tüm kahraman askerlerimizin ruhları şad olsun. Rabbim şehitlerimizin mekânını cennet, eylesin. Yakınlarına sabır ve metanet, yaralılarımıza acil şifalar nasip eylesin. Milletimizin başı sağ olsun.
İNSANLIK İÇİN ORADAYIZ
Askerlerimiz İdlib’de, hem ülke sınırlarımızı ve hem de mazlumları korumaktaydı.
Zira Suriye’de yaşanan zulümlere, yüz binlerce sivilin zalimce katledilmesine, milyonların evinden, toprağından sürülmesine, dünya sessiz kaldı. Türkiye’nin barış ve huzur odaklı çabalarıysa, ne yazık ki, pek çok ülkede karşılık görmedi.
BEDELİNİ ÖDEYECEKLER
Buradan tekrar sesleniyoruz. Karşımızda, insanlıktan nasibini almamış, tüm ahlaki, insani ve dini değerleri hiçe sayan, kendi yurttaşlarını bile topraklarından eden, canlarına kasteden, zihniyete sahip bir rejim bulunuyor. Suriye’yi her geçen gün daha da ağır bir yıkıma sürüklüyor.
İşte rejim güçleri son olarak da, yapılan anlaşmalara uymayarak, askerlerimizi kalleşçe pusuya düşürdü. Bu saldırı, asla kabul edilemez. Dolayısıyla, masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan bu rejim unsurlarına karşı sessiz kalmamız beklenemez. Tarihi ve kültürel bağlarımız bulunan, rejimin zulmünden kaçan Suriyeli kardeşlerimizin yaşama hakkını korumak tarihi, insanı ve vicdani sorumluluğumuzdur. Türk Devleti ve Ordusu, bugüne kadar, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekâtıyla terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermiştir. Elbette bu acımasız saldırının sahipleri bunun bedelini ödeyecektir. “Bahar Kalkanı” harekâtıyla da bu bedeli ödemeye de başlamışlardır.
BİRLİĞİMİZ HERŞEYİN ÖNÜNDE
Şunu da herkes bilsin ki, biz, her türlü zorluğu aşmasını bilen bir milletiz. Mevzubahis vatan olunca, tüm siyasi ve fikri ayrılıkları bir tarafta bırakırız. İşte şimdi de birlik ve beraberlik içinde hareket ediyor, sabır ve dayanışma gösteriyoruz. Ülkemizin menfaatlerini her şeyin üstünde tutuyoruz. Bugün her zamankinden daha güçlü şekilde biriz, bütünüz ve birlikteyiz. Türkiye’nin tüm kesimlerini temsil eden Mesleki ve Sivil Toplum Örgütleri olarak, bayrağımızın altında kenetlendik.
Katil rejime karşı kararlı şekilde mücadele eden devletimizin ve kahraman ordumuzun yanındayız
Alınacak her kararın, atılacak her adımın arkasındayız.
Cenabı Hak ülkemizi korusun, milletimizin birliğini ve dirliğini muhafaza etsin, ordumuzu muzaffer kılsın.”
YEŞİLYURT’TA ZİYARET
STK temsilcileri basın açıklamasının ardından Alay Komutanı Albay Bilgihan Yeşilyurt’u ziyaret etti. Yeşilyurt'a başsağlığı dileyen STK temsilcileri, "her zaman askerimizin yanındayız" dediler. 2 Mart 2020 Pazartesi
Paylaş :