Hocalı katliamı bir insanlık suçu, tarihin utancı

Eğitim Bir Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, Hocalı katliamının insanlık vicdanının samimi bir muhasebeyle ibret alıp dersler çıkarması gereken bir olay olduğunu vurguladı.

Hocalı katliamı bir insanlık suçu, tarihin utancı Eğitim Bir Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesinde, 613 sivilin hayatını kaybettiği Hocalı katliamının üzerinden 28 yıl geçtiğini ancak katliamın hesabının sorulmadığını söyledi.
Eğitim Bir Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, Hocalı katliamının insanlık vicdanının samimi bir muhasebeyle ibret alıp dersler çıkarması gereken bir olay olduğunu vurguladı. Şerefli, “26 Şubat 1992’de gerçekleştirilen Hocalı katliamı, insanlıktan nasibini almamış bağnazlığın amacına ulaşmak için ne kadar ilkesiz, ahlaksız, aşağılık ve zalim olabileceğini göstermiştir. Hocalı katliamı, hangi sebeple olursa olsun hiçbir haklı gerekçesi olmayan ve asla affedilemez olan insanlık suçudur. Hocalı katliamı, insanlığın utancı, tarihin kara bir sayfasıdır” dedi.
Ermenilerin 20’nci yüzyılın en kanlı katliamlarından birine imza attığını vurgulayan Başkan Şerefli, Hocalı’da savunmasız durumdaki 106’sı kadın, 70’i yaşlı, 63’ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycan vatandaşının katledildiğini, katliamdan 76’sı çocuk 487 kişi ağır yaralı olarak kurtulurken, bin 275 kişinin de esir alındığını ifade etti. Bunların 150’sinden bugüne kadar haber alınamadığına dikkat çeken Şerefli, “Katledilenlerin adli tıp muayeneleri ve şahit ifadeleri, Hocalı sakinlerinin kadın, yaşlı ve çocuk ayrımı yapılmaksızın akıl almaz işkencelere maruz kaldığını kanıtlamaktadır” dedi.
Hocalı katliamının, insanlık vicdanının samimi bir muhasebeyle ibret alıp dersler çıkarması gereken bir olay olduğunu belirten Şerefli, Hocalı katliamı, insanlıktan nasibini almamış bağnazlığın amacına ulaşmak için ne kadar ilkesiz, ahlaksız, aşağılık ve zalim olabileceğini gösterdiğini aktardı. Şerefli, hangi sebeple olursa olsun hiçbir haklı gerekçesi olmayan, insanlığın utancı, tarihin kara bir sayfası olduğunu önemle vurguladı. 26 Şubat 2020 Çarşamba
Paylaş :