Vergi devletin önemli gelir kaynağı

Vergi devletin önemli gelir kaynağı Yozgat Serbeset Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ahmet Bulut, Muhasebeci ve Mali Müşavirlerin, mali idarenin en büyük destekçisi ve önemli bir parçası olduğunu söyledi.
Yozgat SMMMO Başkanı Ahmet Bulut Vergi Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. Bulut, Verginin toplanmasında ve vergi bilincinin artırılması konusunda en çok görev mali müşavirlere düştüğünü aktardı.
Bulut, “Ülkemizin daha çok kalkınması, kamu hizmetlerinin vatandaşa daha etkin ulaşması ve aydınlık geleceğimizin teminatı gelecek nesillerin daha müreffeh bir ortamda yaşaması; vergi gelirlerinin zamanında ve sağlıklı toplanmasıyla mümkündür. Son yıllarda uluslararası birçok alanda daha çok söz sahibi olan ülkemizin, bu konuma gelmesinin altında yatan en büyük etken ekonomik güçtür. Bu ekonomik gücün en önemli unsuru da toplanan vergilerdir. Çocuklarımıza daha iyi bir eğitim vererek güvenli bir gelecek bırakmak, vatandaşlarımıza götürülecek olan tüm kamu hizmetlerinin seri ve etkin bir şekilde yürütmek, doğal afetlere uğrayan vatandaşlarımızın yaralarını ivedi bir şekilde sarmak için gerekli maddi kaynağı vatandaşlarımızın ödediği vergi gelirleri oluşturmaktadır. Verginin kutsal olduğu ve ödenen vergiler ile ülkenin daha çok gelişmiş ve mutlu günler yaşayacağı gerçeğini hatırlatarak, mükelleflerimizin ve Yozgat il ve ilçelerde bulunan Vergi Dairesi çalışanlarının Yozgat SMMM odası meslektaşlarım adına “31. Vergi Haftası”nı en iyi dileklerimizle kutluyor, mükelleflerimize bol kazançlı bir yıl geçirmelerini temenni ediyoruz” dedi.
Mükellef ile Maliye bakanlığı arasında köprü vazifesi konumunda olan Mali müşavirlerin şirketlerin finansal işlemlerinin yürütülmesinde oldukça önemli bir rol oynadığını dile getiren Bulut, en temel işlerin muhasebe olduğunu kaydetti.
Bulut, “Muhasebe oldukça hassas bir ölçüm işidir. Muhasebe sayesinde bir işin kar getirip getirmediğini ölçümleyebilir; işinizi büyütmek ya da sonlandırmak için karar alabilirsiniz. Tam da bu noktada şayet mali işlemler doğru ölçülmezse yani eksik ya da hatalı muhasebe yapılırsa, işletmenin gerçek durumu anlaşılamaz. Bu yüzden mali müşavirlerin vergi toplama konusunda yapmış olduğu işler büyük önem arz eder”diye konuştu. 26 Şubat 2020 Çarşamba
Paylaş :