Yozgat’ın göç gerçeği yine gündemde

Yozgat’ın göç gerçeğinin araştırılması için TBMM’ye soru önergesi veren MHP Milletvekili Ethem Sedef, göç ve işsizliğin temel problem olduğuna dikkat çekti.

Yozgat’ın göç gerçeği yine gündemde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, göç probleminin araştırılması için soru önergesi verdi.
Yozgat’ta göç bir kez daha gündeme geldi. Nüfus artışında istikrarsız yaşayan Yozgat'ta son açıklanan verilere göre nüfus bir önceki yıla göre 3 bin azaldı.
Yozgat’ın göç gerçeğinin araştırılması için TBMM’ye soru önergesi veren MHP Milletvekili Ethem Sedef, göç ve işsizliğin temel problem olduğuna dikkat çekti.
ÇÖZÜM BULMAK İSTİYORUZ
Milletvekili Sedef’e göç ve işsizliğin araştırılması için MHP grubundaki 20 milletvekili de destek verdi.
Milletvekili Sedef, “Konuyu gündeme getirmeye devam ediyor, hep birlikte bir çözüm bulmak için gerekli çabayı şahsım adına göstereceğimi ifade etmek istiyorum. Yozgat hepimizin ve bir Yozgat’ımız var. Şehrimiz için, şehrimizin problemleri için çaba serf etmemiz gerekiyor. Ben de elimden gelen çabayı her zaman sarf etmeye devam edeceğim” dedi.
GENÇ NÜFUS GÖÇÜYOR
Sedef, önergesinde, Yozgat'ta istihdama katkı yapacak bir kamu yatırımının olmadığı gibi, mevcut fabrikaların da birer birer zaman içerisinde kapandığına dikkat çekti. Sedef, “Türkiye İstatistik Kurumu'nun 4 Şubat 2020 tarihinde açıkladığı adrese dayalı nüfus kayıt sitemi verilerine göre ilimiz Yozgat her geçen yıl dışa göç vererek nüfusu erimektedir. Yapılan istatistiklere göre yaşanan göçün memleketinde iş bulamayan gençlerin yeni iş imkânları kapılarını aralayabilmek ve yaşamını sürdürebilmek için büyük şehirlere göç ettiği gözükmektedir. Üretken ve genç nüfusun il dışına gitmesi tüm sektörlerde sıkıntıların artacağına yönelik öngörüleri kuvvetlendirmektedir” diye belirtti.
RAKAMLAR VERDİ
Nüfusun sürekli gerilediğine vurgu yapan Sedef, önergesinde, “2019 yılı nüfus artış hızımız eksi yönde yüzde sekiz nokta dokuz olmuştur. 2018 yılında Yozgat'ta yaşayan yabancı nüfus 9 bin 304 olarak gerçekleşirken 2019 yılında bu rakam 9 bin 535 yükselmiştir. Yabancı nüfusun il nüfusundan düşüldüğünde çıkan rakam Yozgat açısından tehlike sinyallerinin yandığını göstermektedir. Şehrimizin en önemli sorunu işsizliktir. İlimizde yaşanan yoğun göçün en büyük nedeni olan istihdam ve işsizlik sorunu giderek derinleşmektedir. Sorunun çözümü de yeni kurulacak fabrikalar, işletmeler ve yeni iş alanları ile mümkün olabilecektir. Yozgat yıllarca teşvik yatırımlarından hak ettiği payı alamamıştır. Yeni teşvik sistemi ile beşinci bölgede olan Yozgat'ın yer aldığı kategori beklentileri karşılamamakta ve bir an önce altıncı bölgeye geçirilmesi için çalışalar başlatılmalıdır. Yukarda açıklanan nedenlerle sorunların yerinde tespit edilerek, konunun aydınlığa kavuşturulması ve gereken önlemlerin alınması amacıyla bir Meclis Araştırması açılması gerekmektedir” ifadelerine yer verdi. 21 Şubat 2020 Cuma
Paylaş :