'Köy Koleji'ni işliyor

Böyükata Sorgun’da ilkokul öğrenci, veli ve öğretmenler ile bir araya geldi.

'Köy Koleji'ni işliyor Yozgat Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Sorgun Agâhefendi İlkokulu Müdürlüğü’nün daveti üzerine, okulun 2’inci ve 4’üncü sınıf öğrencileri ve velileri ile ayrı ayrı bir araya gelerek, “Küçükken Atılan Dev Adımlar” ve “Hayal, Gerçek ve Gayret” konulu seminer verdi.
“Küçükken Atılan Dev Adımlar”
Sohbet havasında geçen söyleşilerin ilkinde 2’inci sınıf öğrenci ve velileri ile “Küçükken Atılan Dev Adımlar” başlığı altında Prof. Dr. Mustafa Böyükata düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. Öğrencilere okudukları kitapların isimlerini ve kendilerinin kitap yazıp yazmadıklarını sordu. Öğrencilerden kitap yazmakta olduklarını belirtenlere kitaplarının isimlerini sordu ve cevaplar aldı. Matematikte öğrendikleri konuları sordu ve öğretmenleri tarafından henüz öğretilmemiş olan matematik bilgilerini kullanarak yaptıkları işleri ve kendilerinin ürettikleri sorular olup olmadığını sordu ve cevaplar aldı. Öğrencilerden bölme işlemini ve çarpma işlemini kendi başlarına geliştirebilenler olduğunun da gözlemlendiği buluşmada, ilk resim yapan bir çocuğun, okumayı yeni öğrenen bir çocuğun aslında “dev bir adım” attığını söyleyerek örnekler verdi. Aslında sıradan gibi gözüken pek çok davranış gelişiminin çocukların hayatında büyük adımlar olduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Böyükata, ilerideki mesleklerin ve başarıların bu yaşlarda atılan büyük adımlarla ilişkili olduğuna değindi.
Öğrenci velilerinin sorularına cevap vermeye çalışan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, ebeveynler olarak bizlerin hayatımızda pek çok yanlışın olduğunu vurgulayarak, “Zor ama bunları değiştirmek veya azaltmak için bir çaba içerisinde olmalıyız. Aileden, yetiştiğimiz çevreden ve içerisinden geçtiğimiz eğitim süreçlerinde maalesef üzerimize bulaşan pek çok olumsuz davranışlar var. Basit korkularımızı ve yanlış davranışlarımızı çocuklara da aktardığımızın farkında olalım. Bunlardan kurtulmanın yollarını bulalım” dedi.
Programa ilişkin görüşlerini bildiren veliler, çok memnun kaldıklarını, bilmedikleri ne çok şey olduğunu anladıklarını, kendileri için çok faydalı olduğunu, ufuklarının açıldığını, farkındalık oluşturmak adına çok güzel bir toplantı olduğunu belirterek, iyi ki bu söyleşiye katıldık dediler. Öğretmenlerden Mustafa Kaya, “Farkındalık oluşturmak ve bilinç kazandırmak açısından olumlu ve verimli bir seminerdi. Yaşanan olaylara farklı bir pencereden bakabilmenin yollarını gösterdi” dedi. Öğretmen Lokman Yaşar “Çocuklarımızın attıkları adımların aslında minik değil kocaman olduklarını hissettirdiniz. Farkında olmadan bu süreçte adımı atanın bile farkında olmadığı büyük adımlar atıyorlarmış miniklerimiz” dedi. Öğretmen İshak Şimşek ise “Çocuklarla bire bir konuşmalarınız içten ve samimi idi. Hepsi çok mutlu oldular” dedi, öğrenciler ve veliler adına Prof. Dr. Mustafa Böyükata’ya teşekkür ettiler.
“Hayal, Gerçek ve Gayret”
Öğleden sonra gerçekleştirilen ikinci söyleşide ise 4’üncü sınıf öğrenci ve velileri ile “Hayal, Gerçek ve Gayret” konulu etkinlik çerçevesinde, öğrencilerin neler hayal ettiklerini sorarak Prof. Dr. Mustafa Böyükata, ileride olmak istedikleri meslekleri ve yapmak istedikleri hayalleri üzerine konuştu. Onların hayallerine ulaşmanın yollarından bahsederken, çocukların hayallerinin öneminin farkına varmalarını sağladı. Hayallerine ulaşmak için çıktıkları yolda çocuklara yol gösterici bilgiler aktardı. Bazen öyle hayaller olur ki; bunları gerçekleştirmek için bir ömür çalışmak yetmez. O yüzden böylesi hayallerimiz için belirlediğimiz hedeflere birlikte koşmalıyız. Aynı hedefe dönük çalışan insan sayısı arttıkça, gerçekleştirilen hayallerin sayısı da artacaktır diyen Prof. Dr. Mustafa Böyükata, çocukken kurduğu hayallerden örnekler vererek bunların bir kısmı başkaları tarafından hayata geçirildiğini ifade etti. Prof. Dr. Mustafa Böyükata emek veren ve peşini kovalayanların hayallerini gerçekleştirebildiğini ifade ederek, bugün gerçekçi gözükmeyen pek çok hayalin ortaya konan hedef odaklı gayretler ile ilerde gerçekleşebileceğinin altını çizdi.
Öğretmen Metin Çakıroğlu “Kalpleri küçük, hayal dünyaları büyük eğitim neferlerine, hayallerinin neler olduğu sorularak, onlar hedeflerine bir adım daha yaklaştırıldı” dedi ve öğretmen Hakan Aksu, “Evrendeki her varlığın bir amacı bulunur ve bu amacı gerçekleştirmek için hareket eder, hayal eder. Çocuklarımızın hayal dünyasında bir pencere açabilmek için güzel bir çaba sergilendi” dedi ve yapılan etkinlikle sağlanan katkıdan dolayı, öğrencileri adına Prof. Dr. Mustafa Böyükata’ya teşekkür ettiler.
Öğretmenlerle de bir araya geldi
Öğretmenlerle de kısa süreliğine bir araya gelen Prof. Dr. Mustafa Böyükata, öğrenci merkezli çalışmaların artırılması ve her öğrenciyle ayrı ayrı ilgilenmenin ülkenin geleceği açısından önemine değindi. Ders dışı faaliyetlere ilişkin etkinliklerin öneminden söz etti. Okulda yürütülen çalışmalar hakkında da bilgi sahibi olan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, güzel işlerin ortaya konmuş olduğunu, harika bir kütüphane teşekkül ettirilmiş olmasının güzelliğini ve solucan gübresi üretimi ile sınıf içi etkinliklerdeki çeşitliliği takdir ettiğini ifade etti.
Ayrıca “Köy Koleji” anlayışından da bahseden Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Türkiye’deki önceki uygulamaların o dönemler için çok olumlu etkileri olduğunun ancak günümüzde ayın şekliyle uygulamanın tam karşılığının olmasının kuşkulu olduğunu söyledi. Mevcut durumda köy okullarında “Köy Koleji” yaklaşımıyla, öğrenci sayısı oldukça az ve adeta özel eğitim alındığı düşünüldüğünde “butik okul” görünümündeki okullarımızda, geleceğe şekil verebilecek çocukları kazanmak için halen fırsatımızın var olduğuna değindi. "Köy Koleji" anlayışında, çok masraflı bir şeyler yapmaktan uzak durulmasını öneren Prof. Dr. Mustafa Böyükata, “Abartılı ekstra masrafa da gerek olmadan çalışmalar özendirilebilir. Anahtar kişi öğretmendir. Gönüllülük esaslı ve her öğretmende branşı dışında en az bir hobisi olmak gibi özellikler aranmalıdır. Yeniliklere açıklık, esnek tutumlu, iç disiplini benimsemiş, değerler konusunda duyarlı, görev yapacağı okul ve çevresine dair hazırlıklı ve projelendirilmeye hazır fikirleri olan öğretmenler, yönlendirilmelidir. Bunlar geliştirilebilir. Öğrencilerin güçlü yanlarına odaklanmalıyız” dedi. Kendi ülkemizde istikbalimiz için fedakarca çalışmamız gerektiğini özellikle belirten Prof. Dr. Mustafa Böyükata, yapmakta olduğumuz işler elli belki yüz yıl sonrasına dönük olduğuna atıf yaptı.
Toplantıya iştirak eden Sorgun İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kaya, faydalı bir etkinlik düzenlenmiş olduğuna vurgu yaparak, seminerlerin öğrenciler, veliler ve öğretmenler açısından yerinde ve iyi düşünüldüğünü ifade ederek düzenleyenlere ve Prof. Dr. Mustafa Böyükata'ya teşekkür etti.
Sorgun Agâhefendi İlkokulu Müdürü Ömer Kahramanoğlu “Öncellikle velilerimizle çocukları birlikte seminere alarak velilerimizin empati yapmasına vesile olunması, bu sayede azda olsa çocuklarını görme fırsatı verilmesi çok değerli ve güzel bir uygulama idi. Ayrıca velilerle yapılan söyleşide, büyükler tarafından yapılan davranış yanlışlıklarının yetkin insanlar tarafından söylenmesi çok daha etkili oluyor” dedi ve katkılarından dolayı Prof. Dr. Mustafa Böyükata’ya teşekkür ederek plaket takdim etti. 11 Ocak 2020 Cumartesi
Paylaş :