Arabaşı şöleni

Yozgat Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesince düzenlenen "Geleneksel 7. Arabaşı Şöleni"nde bin 500 kişiye arabaşı ikram edildi.

Arabaşı şöleni Yozgat Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin geleneksel Arabaşı Şöleni etkinliği Cumhuriyet Alanı’nda gerçekleştirdi.
Yozgat Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesince düzenlenen "Geleneksel 7. Arabaşı Şöleni"nde bin 500 kişiye arabaşı ikram edildi.
Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen şölende, öğrenciler ve vatandaşlar, davul zurna eşliğinde halay çekip eğlendi. Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okulunun cumhuriyet meydanında tüm halka düzenlemiş olduğu arabaşı şöleni büyük ilgi gördü.
Şölene katılan Yozgat Valisi Kadir Çakır, AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Belediye Başkanı Celal Köse ve Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, vatandaşlara arabaşı ikram etti.
Vali Çakır, arabaşının Yozgat'ın milli çorbası ve yemeği olduğunu söyledi.
Arabaşının çok faydalı olduğunu dile getiren Çakır, "Bütün vatandaşlarımızı arabaşı içmeye Yozgat'a bekliyorum. Bu kültürü yaşatmamız lazım. Hem testi kebabı hem arabaşı Yozgat'ın marka lezzetleridir, bunları yaşatmak istiyoruz. Bu etkinliği düzenleyenlere ve katılımcılara teşekkür ediyorum" dedi.
Milletvekili Yusuf Başer de kış günlerinin vazgeçilmez yemeği arabaşının çıkış yerinin Yozgat olduğunu, gerçek anlamda arabaşı yutmak isteyenlerin kente gelmesi gerektiğini belirtti.
Belediye Başkanı Celal Köse ise belediye olarak uluslararası arabaşı şöleni düzenleyeceklerini kaydetti.
Daha sonra Cumhuriyet Meydanına gelen vatandaş ve öğrencilere arabaşı ikramında bulunuldu. 8 Ocak 2020 Çarşamba
Paylaş :