İşçiler mağdur edilmeyecek

AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Yeni Anadolu Madencilik şirketinde işten çıkarılan 135 işçileri ziyaret ederek, bir süre sohbet etti.

İşçiler mağdur edilmeyecek AK Parti Seçim İşleri Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, maden işçilerinin mağduriyet yaşamayacağını belirterek, işçilerinin bir kısmının yeniden şirkete girişlerinin yapılacağını, bir kısmının da emekliliği hak kazandığını söyledi.
AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Yeni Anadolu Madencilik şirketinde işten çıkarılan 135 işçileri ziyaret ederek, bir süre sohbet etti.
Milletvekili Başer, Yeraltı işletmecisi Havza Madencilik şirkette çalışan 135 kişiye yeraltı çalışması sonlandığı ve şirketin sözleşmesinin de tasfiye edildiği için şirketçe 31 Aralık itibarı ile tüm hakları hesaplanarak çıkışları verildiğini aktardı.
Milletvekili Başer işçilerinin mağdur edilmeyeceğine dikkat çekerek, şunları söyledi:
“Yeni Anadolu Sorgun İşletmesinde Kaplıcalar mevkiindeki kömür rezervi bittikten sonra Küçük köhne mevkiindeki kalitesiz ve işletmeciliği pek ekonomik olmayan kömürler yeraltı ve açık Ocak olarak yıllardır işletilmeye çalışılmıştır. Açık Ocak ve yeraltı işletmeciliği müteahhitler marifeti ile yapılmaktadır. Özellikle son 6 yıldır yeraltı işletmesi çok sıkıntılı olmuştur şükür bir olumsuzluk yaşamadan 5 ay önce yeraltı ocağı kapatılmış sadece açık Ocak işletmeciliği planlanmıştır. Yeraltı çalışan firma ekonomik olarak acz içerisine düşmüştür. Firmanın Yeni Anadolu’ya yaklaşık 16 milyon işçilerine de 10 milyona yakın borcu bulunmakta ve bunları ödeme imkanı da yoktur. Saha açık Ocak olarak projelendirilerek ihale edilmiş ve Akçadağ firması ile sözleşme imzalanmıştır. Yeraltı işletmecisi Havza Madencilik şirkette çalışan 135 kişiye yeraltı çalışması sonlandığı ve şirketin sözleşmesi de tasfiye edildiği için şirketçe 31 Aralık itibarı ile tüm hakları hesaplanarak çıkışları verilmiştir. Bu kişilerin tüm hakları bu hafta içinde hesaplarına yatacaktır. Bu kişilerin yaklaşık 60 kişisi emekli olup çalışan ve emekliliğe hak kazanmış ancak çalışmaya devam eden kişilerdir. Geriye kalan yaklaşık 70-80 kişi istemeleri durumunda aynı tarih itibarı ile yeni şirkete girişleri yapılarak işlerine devam edecekler, burada işsiz kalma gibi bir mağduriyet asla söz konusu değildir. Yeraltında çalışıp emekliliğine 1-3 yılı kalmış kişiler bu süreç tamamlandıktan sonra kurumun diğer işletmelerinde yeraltı çalışan firmalara nakledilerek yeraltından emekli olmaları sağlanacaktır. Hiçbir şekilde kimsenin mağduriyeti sözkonusu değildir.” 7 Ocak 2020 Salı
Paylaş :