Küçük yüreklerin büyük derdi

Mendil satan çocuklar, şehrin önemli bir sorunu olarak bir türlü çözülemiyor

Küçük yüreklerin büyük derdi Çocukların gerçek ihtiyaç sahibi mi yoksa meslek haline mi getirdiği konusu ise vatandaşın kafasını karıştırıyor. Yozgat’ta trafiğin yoğun olduğu yerlerde, işlek kavşaklarda dilenen ve mendil satan çocukların içler acısı hali yürek burkuyor.
Üstelik vatandaşların insanı duygularından faydalanılarak kullanılan bu çocukların birçoğu paranın ne olduğunu bilmediği halde ellerine tutuşturulan mendilleri para için satmaya uğraşıyor. Havaların soğumasıyla birlikte çok sayıda çocuk mesai bitimi saatlerinde ve gece geç saatlerde merkezi yerlerde grup halinde görülürken, kimi zaman kazaya kurban gidiyor kimi zaman da kazaya davetiye çıkarıyor.
ÇOCUK HAKLARI
GÜNÜ KUTLANDI AMA...
Yozgat’ta geçtiğimiz günlerde Çocuk Hakları Günü düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Çocuklara yönelik hazırlanan programlarda günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yapılırken, diğer tarafta mendil satan çocuklar dikkat çekti.
Yozgat, mendil satan ve dilenen çocuklara çözüm üretmek noktasında özellikle de kamu kurumları bakımından eksik kalıyor. Yozgat’ta Suriyeli vatandaşların yoğunluğu göz önünde bulundurulduğunda sokakta bu işi yapmaya mecbur kılınan çocukların sayısı bir hayli artış gösterdi. Yoğunlukta olarak trafiğin yoğun olduğu yerlerde dilendirilen bu çocuklar bazen kendileri kazaya kurban gidiyor, bazen de kazaya davetiye çıkartıyor.
YAŞITLARI EVDE
OYUN OYNUYOR!
Dilenen ve mendil satan çocuklar için denetimlerin bir an önce arttırılması ve vatandaşlarında bu konuda kamu kurumlarına bilgilendirmelerde bulunarak duyarlı olması gerekiyor. Çoğu 4-5 yaşlarında ve paranın ne olduğunun farkında bile olmayan çocuklar, yaşıtları evlerinde oyuncaklar ile oynarken onlar mendil satabilmek için hayatlarını riske ediyorlar. Bazılarının ayakkabısı yırtık, bazılarının ise Yozgat’ın ağır kış şartlarına dayanabilecek kadar elbisesi yok. Ancak bu çocukları hiç umursamadan sokakta mendil satmaya gönderenler, tanesi 1 liradan satılan mendillerin bitmesi için gece geç saatlere kadar çocukları çalıştırıyor. 25 Kasım 2019 Pazartesi
Paylaş :