‘Şiddete çözüm ötelenmesin’

Eğitim-Bir-Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, sendika binasında düzenlediği basın toplantısında, eğitimcilere yönelik artan şiddeti kınadı, çözüm yolunun bulunmasını istedi.

‘Şiddete çözüm ötelenmesin’ Eğitim-Bir-Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, öğretmenlik mesleğinin onurunun korunması ve bunun daha fazla örselenmemesi gerektiğini söyledi.
Eğitim-Bir-Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, sendika binasında düzenlediği basın toplantısında, eğitimcilere yönelik artan şiddeti kınadı, çözüm yolunun bulunmasını istedi.
“Gündemimiz net, hedefimiz tektir” diyen Şerefli, “Eğitimciler olarak sesimizin duyulmasını, mesajlarımızın alınmasını, şiddete çözümün artık ertelenmemesini, mesleğimizin daha fazla örselenmemesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.
İnsana saygının azaldığını, şiddetin de artığını savunan Şerefli, “Toplumsal değerlerimiz erozyona uğruyor, insana saygı azalıyor, hürmet yerini şiddete bırakıyor. Karakter eğiticisi, ruh işçisi, geleceğimizin mimarı öğretmenlerimiz, ince bir sanatı icra ederken kaba bir muameleye maruz kalıyor” diye konuştu.
Şerefli, şunları söyledi: “Eğitim-Bir-Sen olarak yaptığımız araştırmada, son iki yılın fotoğrafı bile şiddet olaylarının nasıl giderek tırmandığını ve yaşananların ne kadar vahim olduğunu göstermektedir. Eylül 2017’den bugüne resmî eğitim kurumlarında 94 öğretmen ve eğitim çalışanı değişen tür ve düzeyde şiddet içerikli eyleme maruz kalmıştır. Şiddet eylemlerinin yüzde 78’i adli soruşturmaya konu edilmiştir. Bu eylemlerin yüzde 58’inin adli soruşturma ve kovuşturma süreci devam etmektedir. Sadece üç vakada tutuklama kararı verilerek sanık/sanıklar tutuklu yargılanmıştır. Sonuçlanan kamu davalarında sadece 5 vakada mahkûmiyet kararı verilmiş, tamamında adli para cezasına hükmedilmiştir. Araştırma bulguları, eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin, bireysel eylemler olmaktan çıkıp yaygın bir sorun hâline geldiğini ortaya koymaktadır. Eğitim çalışanlarına yönelen şiddetin genel ve yaygın bir görünüm arz etmesi, psikolojik ve sosyolojik kökenleri olan toplumsal bir sorun hâline geldiğini göstermektedir.” 25 Kasım 2019 Pazartesi
Paylaş :