Keven’den tanıtım atağı

Keven’den tanıtım atağı Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven; Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2020 bütçe teklifi görüşmelerinde yaptığı konuşmada Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a Yozgat’ın turizm potansiyelini tanıtarak destek talep etti.
Milletvekili Keven, Yozgat’ın zengin turizm kaynaklarına sahip olduğunu belirtti. Keven, merkez ve ilçelerdeki turizm alanlarının tanıtım eksikliği yaşadığına dikkat çekti.
Keven, “Yozgat, tarihî süreçte Hitit Medeniyetinin yerleşim yerlerinden biri olup Hattuşaş’ın yanı başında yer alan ve Tavium Antik Kenti, Kerkenes Harabeleri, Behramşah Kalesi ve Basilica Therma olarak bilinen Roma Hamamı gibi birçok tarihi mirasa sahiptir. Yozgat Çamlığı Millî Parkı, Akdağmadeni Ormanları, Kazankaya Kanyonu gibi birçok doğa turizmi potansiyeline sahiptir. Yozgat Sarıkaya, Sorgun, Yerköy, Boğazlıyan ilçelerinde bulunan şifalı sıcak su kaynaklarıyla termal sağlık turizmi potansiyeline sahiptir. Ancak gerekli tanıtım ve teşvik çalışmaları nedense eksik kalmaktadır. Zengin bir turizm potansiyeline sahip ilimizde turizm danışma bürosu dahi yoktur. Sarıkaya’da bulunan Roma Hamamı’nın, Sorgun Kerkenes Harabelerinin tur güzergâhlarına dâhil edilmelidir. Akdağmadeni’nde bulunan atıl vaziyetteki tarihi binalarda restorasyon çalışması yapılması gerekmektedir. Kazankaya Kanyonu’na uygun bir noktada seyir terası ve konaklama tesisi yapımı için de desteğinizi bekliyoruz. Yoğun göç veren Yozgat, turizmde gerekli yatırımları alır ve gerekli tanıtımlar yapılırsa göç tersine çevrilebilir diye düşünüyorum” dedi. 18 Kasım 2019 Pazartesi
Paylaş :