Yulafta deneme ekimi

Yulafta deneme ekimi Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden olan Yozgat’ta ürün çeşitliliğine yönelik ekim çalışmaları devam ediyor.
Hayvancılıkta yem çeşitliliğini artırmak ve yerli çeşit yulaflarını çiftçilere tanıtmak amacıyla Taşpınar ve Fakıbeyli köylerinde yulaf çeşit deneme ekimi yapıldı.
Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Edirne Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün geliştirmiş olduğu Kırklar-Küçükyayla-Adayçeşit ile Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsünün geliştirmiş olduğu Diriliş çeşidi olmak üzere 4 çeşit yulaf 2’şer dekarlık alanlara ekildi.
Tarım ve Orman İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Yapılan bu çalışma ile bakanlığa bağlı araştırma kuruluşlarınca geliştirilen yulaf çeşitlerinin Yozgat’ın ekolojik şartlarında gelişim ve verim durumları gözleneceğini söyledi. Hububat grubundan olan yulafın, Anadolu’da çok eskiden beri yetiştirilen ve kullanılan bir bitki olduğunu dile getiren Özdemir, son yıllarda dünyada yulafın insan beslenmesindeki öneminin anlaşılması ve artması, endüstride kullanılmaya başlanması, yeşil yem ve yapay otlaklarda kullanılması ekimin artmasına neden olduğunu kaydetti. 18 Kasım 2019 Pazartesi
Paylaş :