Başkan Yalçın, madencilerin yanında...

Akdağmadeni Belediye Başkanı Nezih Yalçın, eylem yapan madencilere destek verdi.

Başkan Yalçın, madencilerin yanında... Akdağmadeni sınırları içerisinde uzun yıllardan beri faaliyet gösteren maden ocağının kapatılmasıyla birlikte zor durumda kalan yaklaşık 150 maden işçisi eylem başlattı. Belediye meydanında başlatılan eylem sonrasında Belediye Başkanı Uzm.Dr.Nezih Yalçın, "maden işçilerini ziyaret ederek maddi ve manevi olarak uzun yıllardan beri yıpranan işçilerimizin yanındayız. Sürecin takipçisi olacağız.’’ dedi.

Belediye meydanında işçilerle bir süre konu hakkında değerlendirme yapan Belediye Başkanı Nezih Yalçın, daha sonrasında maden işçilerini Akdağmadeni Belediyesi'ne davet ederek maden ocağı şirketi yetkilileri, belediye kurum avukatı, SGK yetkilileri ile birlikte durum hakkında toplantı gerçekleştirdi.
Toplantıda maden işçileri 3 aydan beri maaş alamadıklarını ve geçmişe dönük alacaklarının da ödenmediğini ifade etti. Maden ocağının kapatılmasıyla birlikte zor günlerin kendilerini beklediğini söyleyen işçiler hiçbir sosyal haklarının da kendilerine verilmediğini belirttiler.
Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Uzm.Dr.Nezih Yalçın ‘’İlçemizde birçok ailenin geçim kaynağı olan maden ocağında yaşanan bu olumsuzlukların giderilmesi için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Maden işçilerimizin emeklerinin karşılığı ne ise kendilerine verilmesi gerekiyor. İşçi kardeşlerime çıkış verilirken tüm haklarından vazgeçmelerinin istenmesi de olayın diğer bir olumsuz tarafıdır. Bundan sonra ki süreçte olayın takipçisi olarak maden işçilerimizin haklarının verilmesi noktasında girişimlerimiz olacak. Belediye olarak tüm işçi kardeşlerimizin yanındayız’ ’dedi. 9 Ekim 2019 Çarşamba
Paylaş :