Yurt sorununu gündeme getirdi

MHP Milletvekili Sedef, kız öğrencilerinin sorun yaşadığının altını çizerek, mağduriyetin ortaya çıktığına dikkat çekti.

Yurt sorununu gündeme getirdi Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, Sorgun, Sarıkaya, Şefaatli, Çekerek ve Boğazlıyan’da üniversite öğrencilerinin barınma sorunu yaşadığını belirterek, yaşanan mağduriyetin giderilmesini istedi.
MHP Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından cevaplandırılması amacıyla ilçelerdeki KYK yurtlarına ilişkin çalışmalar yapılıp yapılmadığını sordu.
MHP Milletvekili Sedef, kız öğrencilerinin sorun yaşadığının altını çizerek, mağduriyetin ortaya çıktığına dikkat çekti.
Milletvekili Sedef Yozgat’ın ilçelerinde Yüksek Öğrenimde yaşanan barınma ve yurt sıkıntısı ile alakalı vatandaşlardan gelen sese kulak vererek, TBMM gündemine taşıyarak çözüm yolları aradıklarına değindi.
Milletvekili Sedef, yazılı önergesinde şunları kaydetti:
“Üniversiteler bulunduğu şehir ve ilçeleri için maddi anlamda büyük katkılar sunmaktadır. İlimiz Yozgat’ta Toplam altı (6) ilçemizde Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. Yerköy ve Akdağmadeni ilçelerimizde KYK öğrenci yurtları yeterli olmasa da yapılmış durumdadır. Yerköy ilçemizde yeni bir KYK öğrenci yurt yapımı da devam etmektedir.
Sorgun ilçemizde Veterinerlik fakültesinin gelmesi ile öğrenci sayısı hızla artış göstermiştir. Sorgun, Sarıkaya, Şefaatli, Çekerek ve Boğazlıyan ilçelerimizde okuyan öğrencilerimizin barınma sorunlarında gözle görülür bir artış söz konusudur. Her ne kadar İlçe Belediyelerimiz bu konuda çalışmalar yapsa da doğan talebe cevap verememektedir.
Özellikle kız öğrencilerimiz ve velileri mağdur olmaktadır. Gerekli planlamalar yapılarak öğrenci sayısı fazla olan ilçeler öncelikli olmak kaydı ile hızlı bir şekilde yeni yurt binaları yapılması gerekmektedir.
Sorular:
1- Bakanlığınızca İlimiz Yozgat ilçeleri Sorgun, Sarıkaya, Şefaatli, Çekerek ve Boğazlıyan’da KYK’ya bağlı yeni öğrenci yurdu yapımı planlanmakta mıdır?” 8 Ekim 2019 Salı
Paylaş :