Toprak işlemesiz tarım

Kuşçu köyünde toprak işlemesiz Macar Fiği ve karışık yem bitkisi ekimi yapıldı

Toprak işlemesiz tarım Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat’ta toprak işlemesiz tarım çalışmaları yaygınlaştı.
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, tarımda girdi maliyetlerinin düşürülmesi ve verimin artırılmasına yönelik proje uygulamalarını sürdürüyor. Son yıllarda deneme ekimlerini başarıyla gerçekleştirdiği toprak işlemesiz tarıma merkeze bağlı Kuşçu köyünde devam edildi. Toprak işlemesiz tarım çalışmaları ile toprağın daha az işleyerek toprağı ve çevreyi korumak, çiftçilerin daha az maliyetle üretim yapılması sağlanıyor.
Kuşçu köyü çiftçilerinden Mehmet Koç’un tarlasına toprak işlemesiz Macar Fiği ve karışık yem bitkisi ekimi yapıldı.
Yozgat Tarım ve Orman Müdürü Ziyaettin Özdemir, Toprak işlemesiz tarımda herhangi bir toprak işleme aleti ile toprak işleme yapmadan ekip biçmek ve tarımsal faaliyete devam edildiğini söyledi.
Yapılan çalışmalar sonucunda son yıllarda Yozgat’ta toprak işlemesiz olarak ekilen arazi miktarında önemli oranda bir artış sağlandığına değinen Özdemir, “Toprak işlemesiz tarım toprağı herhangi bir toprak işleme aleti ile toprak işleme yapmadan ekip biçmek ve tarımsal faaliyete devam etmektir. Toprak işlemesiz tarım yapısını koruyan mikroorganizma faaliyetlerini artıran, toprağın su tutma kabiliyeti artırarak erozyon en az seviyeye indiren bir sistemdir. Çiftçimiz açısından ise Toprak işlemesiz tarım uygulaması, girdi, zaman ve işgücünden tasarruf sağlayarak çiftçinin daha karlı üretim yapmasına imkân sağlayan bir sistemdir. Anızları toprak üstünde bıraktığımızdan dolayı toprağın organik madde seviyesi artmakta ve en önemlisi de anız yangınlarının önüne geçilmesi için çiftçilerimize öğretilmesi gereken bir sistemdir. Dileyen çiftçilerimiz uygulamalarımızı yerinde görebilirler” dedi.
Çiftçi Mehmet Koç, Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce Yozgat’ın bir çok bölgesinde toprak işlemesiz tarım çalışmaları yapıldığı yönünde bilgi aldığını söyledi. Son yıllarda artan maliyetler nedeniyle kendi tarlasında da uygulama yapmak için girişimlerde bulunduğunu dile getiren Koç, “İl Müdürlüğümüze bağlı teknik ekipler gerekli çalışmaları yaptılar. Macar fiği ve karışık yem bitkisi ekimi yaptık. Toprak işlemesiz tarım yapıldığında işleme aletleri ile toprağın yapısı bozulmamakta ve her şey doğal ortamına bırakılmakta böylece toprakta mikroorganizma faaliyetleri artmakta ve toprağın su tutma kabiliyeti artmaktadır” dedi. 7 Ekim 2019 Pazartesi
Paylaş :