Teşkilatlara yakın takip

AK Parti’yi 2023’e taşıyacak yeni teşkilatlar için hazırlıklar sürüyor

Teşkilatlara yakın takip AK Parti’de kongre tarihinin öne çekilmesiyle birlikte yeni dönem için çalışmalar hız kazandı. 24 Haziran Milletvekilliği ve 31 Mart yerel seçimler dikkate alınarak hazırlanan raporlar ışığında değişimin fitili ateşlendi. AK Parti genel merkezinin yürüttüğü çalışmalar ışığında Türkiye genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da siyaset oldukça hareketli geçecek. Yozgat’ta performanslarından memnun olunmayan ve beklentilerin altında kalan teşkilatlar yenilecek. Yozgat il teşkilatının yanı sıra Yerköy, Şefaatli, Boğazlıyan, Akdağmadeni ve Sorgun teşkilatlarının değişeceği ifade ediliyor. AK Parti il başkanlığı için bir çok isim öne çıkarken, Yozgat eski belediye başkanı Yusuf Başer, Merkez İlçe Başkanı Kürşat Kılıç, Ahmet Gökhan, Ertuğrul Bölükbaşı ve Hüseyin Durusoy, Yusuf Türkmen, Turgay Kargı kamuoyunda konuşulmaya başlandı. Akdağmadeni’nde Adem Darımla’nın yerine Bayram Başol, Ünsal Duran ve Sait Ünlü Boğazlıyan’da ise Gökhan Güzar ismi öne çıkmaya başladı.
AK Parti’de seçim sürecinde başarısız olan, özellikle parti içi çekişmelere neden teşkilat yönetimleri ile ilgili sürecin başlatıldığı öğrenildi.
Seçim sürecinde, performansı düşük olan, adayla ters düşen, parti içinde dedikodu üreten, parti içi çekişmelere neden olan ve toplumun tepkisini alan teşkilat yöneticileri tek tek tespit edildi. Onun üzerinde il başkanı ve bazı ilçe başkanlarıyla yola devam edilmeme kararı alındı.
YENİ YAPILANMA
AK Parti genel merkezi 4 yıllık seçimsiz dönemde teşkilatlarını yeniden yapılandıracak.
Yerel seçimlerin ardından detaylı değerlendirmeleri sürdüren AK Parti, seçimsiz geçirilecek 4 yılı aşkın süreyi partide yenilenmeyi sağlama adına önemli bir fırsat olarak değerlendiriyor. Bu kapsamda parti teşkilatlarında yeniden yapılanmaya gidilmesi için çalışmaların her bölgede yapılacak tespitlerin ardından gerçekleştirilmesi hedefleniyor.
Öncelikli olarak teşkilatların, 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin sonuç değerlendirme raporları gözden geçirildi. Teşkilatlardaki eksiklikler, aksayan yönler ve gerek il başkanları, gerekse ilçe başkanları düzeyindeki performans durumları değerlendirildi. Vatandaşla temasta eksikliğe yol açan il ve ilçe başkanlarının gözden geçirme süreci başlatıldı.
Türkiye Gazetesi’nden Damla Peker’in haberine göre AK Parti’yi 2023 seçimlerine taşıyacak olan kadroların belirleneceği 7’nci Olağan Kongre süreci kasım ayında belde ve mahalle teşkilatlarındaki seçimlerle başlayacak. Sürecin yaklaşık bir yıl sürmesi ve büyük kongrenin 2020 yılının sonbaharında gerçekleşmesi planlanıyor.
AK Parti’de kongre süreci öncesinde tüzük gereği delege belirleme süreci yaşanacak. Delegelerin belirlenmesi aşamasında komisyon oluşturulması da gündemde olacak. Delege belirleme sırasında meslek, cinsiyet, yaş gibi kriterler göz önünde tutulacak.
Belirlenen kriterler doğrultusunda delege yazım işlemleri Kasım ayına kadar tamamlanacak. Kasım ayında belde ve mahalle teşkilatlarındaki seçimler başlayacak. Belde kongrelerinin ardından ilçe ve il kongreleri yapılacak. AK Parti’nin büyük kongresinin ise 2020 yılının sonbaharında gerçekleşmesi tahmin ediliyor. 2 Eylül 2019 Pazartesi
Paylaş :