Üniversite huzursuz

Yozgat’ın itici gücü olması beklenirken, tartışılır hale geldi

Üniversite huzursuz Yozgat’ın gelişim ve kalkınmasına öncülük etmesi beklenen Bozok Üniversitesi tartışmaların odak noktası haline geldi.
2006 yılında 15 üniversite ile birlikte kurulan Bozok Üniversite, sert tartışmaların içerisinde olmaya devam ediyor. Yozgat için büyük önemi bulunan ve kentin sosyo-ekonomik gelişimine katkı vermesi beklenen üniversite akademik güvensizlik har sayfa ulaştı. Üniversite yönetimleri ile akademik kadrolar arasında yaşanan uyumsuzluk istifaları da beraberinde getiriyor.
Salih Karacabey döneminde başlayan istikrarsızlık çiçeği burnunda rektör Ahmet Karadağ ile devam ediyor. Üniversiteye bağlı bulunan fakülte ve yüksekokullarda ki akademik personel yönetimsel gelişmelerden rahatsız olduğu belirtiliyor. Sosyal medya üzerinden de Bozok Gerçekleri adlı site olumsuzları paylaşıyor.
ÖĞRETİM GÖREVLİLERİ
GİDİYOR
Yozgat Bozok Üniversitesi akademik personel sıkıntısı çekerken, mevcut akademisyenlerin de ayrılma noktasına gelmesi yaşanan sıkıntıları gün yüzüne çıkarıyor. Geçmiş dönemdeki yanlış kararlarla bir çok akademisyen Bozok Üniversitesi’nden ve Yozgat’tan ayrılırken, Rektör Karadağ döneminde de ayrılan akademisyen sayısı artıyor.
‘Yaptım oldu’ mantığıyla hareket eden üniversite yönetimine karşı duruş sergileyen akademisyenler atamalara karşı istifa ve ayrılma tercihlerini masaya koyuyor.
Yeni eğitim öğretim dönemi yaklaşırken, üniversitenin içerisinde bulunduğu istikrarsızlık tartışmaları artırıyor.
YOZGAT’A KATKI VEREMİYOR
Yozgat’ın, gelişim ve kalkınmasında lokomotif görevi üstlenen Bozok Üniversitesi kente katkı veremediği gibi kendi gelişimini sağlamakta güçlük çekiyor.
Kadro oluşumuna yönelik yapılan çalışmalar kabul görmezken, şehirde de üniversite konusunda karamsarlık dikkat çekiyor. Üniversitenin beklentilerin geride kalması, kent gelişimini de olumsuz etkiliyor. 2 Eylül 2019 Pazartesi
Paylaş :