Köklü değişim

AK Parti’de sonbahar ile birlikte kongre sürecine girilecek

Köklü değişim AK Parti’de kongre sürecinin erkene çekilmesi ile birlikte gözler teşkilatlara çevrildi. Yozgat’ta 9 teşkilatta köklü bir değişime gidilmesi bekleniyor.
Türkiye genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da yoğun seçim döneminin ardından vatandaşlar siyasi gelişmeleri yakından takip etmeye başladı.
24 Haziran seçimlerinde yara alan, 31 Mart yerel seçimlerinde hayal kırıklığına uğrayan AK Parti’de köklü bir değişimin sinyalleri verildi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kabine ve parti yönetiminde değişime gitme beklentisi devam ederken, AK Parti’nin 2021 yılında yapılacak büyük kongresine ilişkin sürecin bir yıl erkene alınmasının, ‘değişim taleplerine’ verilen bir mesaj olarak nitelendiriliyor.
KONGRE SÜRECİ
BAŞLIYOR
AK Parti’de kongre süreci öne çekilerek, sonbaharda start verilecek.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, son yapılan AK Parti il başkanları toplantısında sürpriz bir çıkış yaparak, büyük kongre sürecini sonbaharda başlatacaklarını açıklamıştı. AK Parti, en son 18 Ağustos 2018 tarihinde kongre yapmıştı. Normal şartlarda 2021 Ağustos ayında yapılması gereken büyük kongre süreci de 2020’de başlatılacaktı. Ancak, Erdoğan’ın bu kararı ile birlikte kongre süreci bir yıl erkene alındı ve Eylül veya Ekim ayı birlikte belde-ilçe kongrelerinin yapılacağı belirtildi. AK Parti yönetimi tarafından hazırlanacak kongre takvimi kısa süre içinde Erdoğan’a sunulacak.
TEŞKİLATLARDA
BÜYÜK DEĞİŞİM
Türkiye Gazetesi’nin haberine göre kongre öncesinde kabine ve partide köklü bir değişim beklenmemesi gerektiğini ifade eden AK Parti kaynakları, teşkilattan-parti yönetimine kadar olan tüm kademelerdeki büyük değişimin kongrelerle gerçekleşeceği dile getiriyor. Büyük kongrenin önümüzdeki yıl Mayıs veya Haziran ayında yapılabileceği ifade edilirken, özellikle teşkilatlarda köklü değişiklikler yapılacağı ve AK Parti’yi 2023 seçimlerine taşıyacak kadroların getirileceği belirtiliyor. AK Parti yönetimi, 24 Haziran 2018 milletvekilli seçimlerinden bu yana, teşkilatların performansı ile ilgili değerlendirme raporu tutuyor. Bu raporlara dayanarak da özellikle vatandaşla ilişkisini kesen, Başkan’ın tarifi ile ‘Millete tepeden bakanlarla’ yollar ayrılacak.
YOZGAT’TA 9
TEŞKİLAT DEĞİŞECEK
AK Parti genel merkezinde kongre süreci için düğmeye basılırken, Yozgat’ta da kulisler hareketlenmeye başladı. 24 Haziran ve 31 Mart seçimlerinde ortaya çıkan tablo dikkate alınarak 9 teşkilatın değişmesi bekleniyor. Değişecek teşkilatlar arasında Akdağmadeni, Sorgun, Boğazlıyan, Yerköy, Şefaatli, Yenifakılı teşkilatlarının bulunduğu belirtiliyor. Çekerek ilçe teşkilatı da geçtiğimiz günlerde Belediye Başkanı ile uyum içerisinde çalışamayacaklarını ileri sürerek istifalarını vermişti.
İL BAŞKANI DA
DEĞİŞEBİLİR
Ak Parti’de il başkanı Çelebi Dursun’un devam edip, etmeyeceği merakla bekleniyor. Kulislerde Dursun’un yerine atama yapılabileceği üzerinde durulurken, il başkanlığı için de bir çok isim kamuoyunda konuşuluyor. Eski Belediye Başkanı Yusuf Başer, AK Parti kurucularından Ertuğrul Bölükbaşı’nın ismi konuşulmaya başlandı. İl başkanı Dursun ve diğer teşkilatların durumunun da bayram sonrası netleşmesi bekleniyor. 9 Ağustos 2019 Cuma
Paylaş :