Emniyet teşkilatına taze kan

Yozgat Polis Meslek Eğitim Merkezinde 730 polis eğitimlerini tamamlayarak mezuniyet coşkusunu yaşadı.

Emniyet teşkilatına taze kan Yozgat Polis Meslek Eğitim Merkezi’nde (POMEM) eğitimlerini tamamlayan 730 polis adayı için mezuniyet töreni düzenlendi.
Yozgat Polis Meslek Eğitim Merkezinde düzenlenen törende okulu derece ile bitiren polis adayı, yaş kütüğüne isim plakasını çaktı. Daha sonra dereceye giren 10 öğrenciye diploma ve ödülleri protokol tarafından verildi.
Törende konuşan Vali Kadir Çakır, mezuniyetin vatana millete hayırlı olması temennisinde bulunarak, “Bugün anne babalar, bizler ve polis adaylarımız için önemli bir gün. Çocuklarımızın güzel bir şekilde yetişmesinde emeğini esirgemeyen başta okul müdürümüze, yardımcılarına ve ekibine canı gönülden teşekkür ediyorum. Sevgili anne babalar, evlatlarınızı büyüttünüz yetiştirdiniz. Evlatlarınızın bu ana gelmesinde ki en büyük emek sizlerin. Bir insanı yetiştirip topluma kazandırmak kolay bir iş değil. Sizlere de ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Allah evlatlarınızın acısını sizlere göstermesin. Onlara vatana ve millete hayırlı güzel hizmetler yapmayı nasip etsin” dedi.
Polis adaylarına hitap eden Vali Çakır, “Değerli polis adaylarımız. 15 Temmuz gecesi bu vatana kasteden hainlerin ilk yaptıkları işlerden biri Emniyet Genel Müdürlüğü, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü ve Özel Harekat Daire Başkanlığını bombalamaktı. Çünkü onlar kendileri ile kimlerin nerede mücadele edeceğini iyi biliyorlardı. Polis ağabey ve ablalarınız büyük bir mücadele örneği verdi o gece. O gece Özel Harekatta şehit olan Polis Zeynep vardı. Hain saldırıyı duyan Zeynep, çoluğunu çocuğunu, işini gücünü bırakıp özel harekata gitmiş. Hainlerin bombalamaları sonucu da şehir oldu. Bir tane evladını da geride bıraktı. Bayan polislerimize sesleniyorum, Şehit Polis Zeynep’in emaneti sizlere. Bunu hiçbir zaman unutmayın. Yapacağınız görevlerde şehitlerimizi asla unutmayın. Onlar bu vatanı sizlere emanet etti. Sizlerde görevinizi layıkıyla yapın. Sadece 15 Temmuz’da değil, terörle mücadelede de birçok şehit verdik. Bu vesile ile tüm şehitlerimize de rahmet diliyorum. Zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Ülkemizi karıştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bizlerde temkinli olmamız lazım. Hangi işi yapıyorsak yapalım, işimizi en iyi şekilde yapalım” diye konuştu.
Polis adaylarının kuralarını çekeceklerini ve Anadolu’nun çeşitli illerine gidip görev yapacaklarını kaydeden Vali Çakır, “Heyecanınızı yitirmemenizi istiyorum. Siz öncelikle Türkiye Cumhuriyetinin bir memurusunuz. Kanunlar, mevzuatlar neyi emrediyorsa onları yapmak zorundayız. Kanun ve mevzuatın dışında sizler birde vicdanlarına göre hareket etmek durumundasınız. Bütün vatandaşlarımızın namusu, şerefi, malları, canları sizlere emanet. Biraz sonra Kuranı Kerim, Türk Bayrağı ve silah üzerine yemin edeceksiniz. Bu yemininizi hiçbir zaman unutmayın. İnsanların en büyük serveti şeref, haysiyet ve onurlarıdır. Çocuklarına bırakacağı en büyük mirasta budur. Yapacağınız görevde, ayağınıza taş değmesin. Yolunuz açık olsun. Allah birliğinizin beraberliğinizi bozmasın. Hepinize sağlıklı ve başarılı ömürler diliyorum, hayırlı görevleriniz olsun.” ifadelerini kullandı.
Yozgat POMEM Müdürü Zafer Kişi ise “Okulumuz, 1997 yılından bu yana emniyet teşkilatına, adalet ve hukukun üstünlüğüne inanan, vatanına, milletine, bayrağına bağlı ülkesinin bölünmez bütünlüğü için gözünü budaktan sakınmayan binlerce polis yetiştirmiştir. Aynı duygu ve düşüncelere sahip bilinçli mensuplar yetiştirmeye de devam edecektir. Bugün 23. dönem Yozgat POMEM olarak, 730 vatan evladımızı daha mezun etmenin haklı gururunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından, eğitimlerini tamamlayan 730 polis adayı yemin ederek diplomalarını aldı. Yemin sonrası öğrenciler keplerini havaya atarak, mezun olmanın sevincini aileleriyle birlikte yaşadı. 7 Ağustos 2019 Çarşamba
Paylaş :