Nihayet!...

Yozgat’a Modern Hayvan Hastanesi ve Borsası için çalışmalara başlandı.

Nihayet!... Türkiye'nin önemli tarım ve hayvancılık bölgelerinden olan Yozgat'ta ihtiyaç haline gelen hayvan hastanesi ve hayvan borsası için ilk adım atıldı.
ORAN Kalkınma Ajansı ve Yozgat İl Özel İdare destekleriyle Yozgat'a hayvan hastanesi ve hayvan borsası kuruluyor.
Yozgat Valisi Kadir Çakır, Belediye Başkanı Celal Köse, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sinan Çelik, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erkekli, İl Genel Meclisi Başkanı İskender Nazlı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Yılmaz, İl Tarım ve Orman Müdürü Ziyaettin Özdemir, ORAN Yozgat Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Timur Yıldız, Çalatlı köyü yakınlarında hayvan hastanesi ve hayvan borsasının kurulacağı alanda incelemelerde bulundu.
Vali Çakır, Yozgat'a içerisinde veteriner hekim, laboratuvar, kesimhane, hayvan hanı, 12 bin metrekare padokların bulunduğunu 2 bin hayvanın aynı anda alınabildiğini 500 metrekare karantina alanının bulunduğu modern bir hayvan pazarı ve hayvan borsasının kurulacağını söyledi.
Vali Çakır, Yozgat'ın böyle bir projeye ihtiyacının bulunduğunu anlatarak, "Bu proje ben geldiğimde yapılmıştı. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Proje için düz alan konusunda biraz zorlandık. Burayı tespit ettik. İlimiz ve ülkemiz için hayvancılık önemli. Burası hayvancılığın gelişmesine, diğer taraftan hayvan ticaretine de büyük katkısı olacaktır. Diğer ilçelerle birlikte birbirini besleyecek, organize sanayi gibi düşünmek gerekir. Yozgat coğrafi olarak Türkiye'nin ortasında bir alan, diğer pazarların potansiyelini artıracak." dedi.
Hayvan hastanesine ve hayvan borsası için gelen ödeneğin geri iade edileceğine ilişkin kamuoyunda çıkan birtakım söylentilerin asılsın olduğunu belirten Vali Çakır, “Bunlar tamamen asılsız. Bugüne kadar gecikmesin tek sebebi sadece bakanlığın istediği anlamda yer bulunamamasıdır. Şimdi yerini de tespit ettik. İnşallah en kısa sürede yapımına başlarız” ifadelerini kullandı.
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse de projede emeği geçenlere teşekkür ederek, projenin hayırlı olması temennisinde bulundu.
Hayvan pazarının yerleşim yeri olarak da güzel bir yerde olduğunu dile getiren Köse, "Pazar, hem Alaca, Sorgun ve Yozgat'ımızın kesişme mevkisinde yer alıyor. Ulaşım konusunda doğuyu, batıya, kuzeyi, güneye bağlayan yol güzergahının kesişme noktasında. Burası hem şehrimizin ticari faaliyetinin gelişmesinde hem de hayvancılığın gelişmesinde katkı sağlayacak bir proje" diye konuştu. 6 Ağustos 2019 Salı
Paylaş :