Vali Çakır Keklik çiftliğini gezdi

Yozgat Valisi Kadir Çakır, Hüseyin Önal Hatıra Ormanı ve Keklik Üretim Çiftliğinde incelemelerde bulundu.

Vali Çakır Keklik çiftliğini gezdi Yozgat Valisi Kadir Çakır, dönemin Yozgat Valisi Hüseyin Önal tarafından oluşturulan hatıra ormanı ve orman içerisini kurulan keklik üretim istasyonunda incelemelerde bulundu.
Orman İşletme Müdürü Turgut Duran’dan hatıra ormanı ile ilgili bilgiler alan Vali Çakır, ormanın ve ağaçların bakımının ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.
Daha sonra keklik üretim istasyonunu gezerek incelemelerde bulunan Vali Çakır, Yozgat Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Cihan Eğilmez’den bilgi aldı.
Vali Çakır’a tesis hakkında bilgi veren Eğilmez, “2019 yılı içerisinde 12 bin 800 adet keklik üretimi yaptık. Bunun yanı sıra 4 bin adet ise beçtavuğu ürettik. Ürettiğimiz keklikleri zamanı gelince doğaya salacağız. 4 bin adet Yozgat, 2 bin adet Çanakkale, 1000 adet Karabük, 3 bin adet Tokar ve 1000 adet kekliğimizde Balıkesir’e gönderilerek doğaya salınacak” dedi.
Vali Çakır, kınalı kekliklerin yurdun faklı bölgelerinde doğaya bırakılarak, popülasyonunun artırılmasına önemli katkıda bulunulmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 31 Temmuz 2019 Çarşamba
Paylaş :