Asansör uyarısı

Makine Mühendisleri Odası Yozgat İl temsilcisi İhsan Salman, asansörlerin kullanımı ve bakımı konusunda uyarılarda bulundu.

Asansör uyarısı Yozgat Makina Mühendisleri Odası İl Temsilcisi İhsan Salman, bakımı yapılmayan ve güvenlik tedbiri alınmayan asansörlerde üzücü olayların yaşanabileceğini söyledi.
Salman, “Güvenli, sağlıklı, çağdaş, planlı yapı ve kentlerin oluşumunda her sistemde olduğu gibi asansör sistemlerinde de proje aşamasından uygulamaya ve periyodik kontrollere kadar geçen süreçlerde vatandaşlarımızın dikkat etmesi ve uyması gereken kurallar vardır. Çağdaş ve planlı bir kentleşme oluşumunda ortaya çıkan çok katlı binaların ve binalarda kullanılan asansörlerin önemi ve kullanımı da her geçen gün artmaktadır. Gün geçtikçe yoğunlaşan asansör kullanımı, gerekli denetimlerin yapılmamasından ve doğru kullanılmamasından dolayı, asansör kazalarını da beraberinde getirmektedir. Standartlar, yönetmelikler ve ilgili güvenlik kurallarının amacı, insan ve yük asansörlerinin güvenli çalışması, bakımı ve acil durumlar sırasında muhtemel kaza risklerine karşı insan ve eşyaları korumak ve asansörlerde olması muhtemel çeşitli kazalarla ilgili muhtemel riskleri önlemektir.
Özellikle konutlarda bulunan insan asansörlerinde Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanmış ve asansörlerin bakım ve periyodik muayenelerine ilişkin düzenlemeler yapılmıştır. Yönetmelik asansörlerin yılda bir defa kontrol edilmesi gerektiği ve bu kontrollerinin akredite olmuş A tipi muayene kuruluşları tarafından yapılmasını gerektirmektedir.
Yozgat, Sorgun, Sarıkaya, Boğazlıyan, Şefaatli ilçelerinde Odamız A tipi muayene kuruluşu olarak görev yapmakta olup hemşehrilerimizin güvenli bir şekilde asansörlerini kullanabilmeleri için en iyi şekilde hizmet vermeye çalışmaktadır.
Asansörlerini kontrol ettirmeyen veya gerekli revizyonu yaptırıp 2. Kontrolde yeşil veya mavi etiket almayan binalardaki asansörler, vatandaşların kusurlu asansörleri kullanıp kazaya maruz kalmamaları ve can güvenliğini sağlamak amacıyla belediye tarafından mühürlenerek kullanıma kapatılır” dedi. 2 Temmuz 2019 Salı
Paylaş :