Bağcılık geliştirilecek

Yozgat İli Bağlarında Tüplü Asma Fidanı ile Bağ Tesisinin Teşvik Edilmesi projesi kapsamında çiftçilere tüplü asma fidanı dağıtıldı.

Bağcılık geliştirilecek Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından “Yozgat İli Bağlarında Tüplü Asma Fidanı ile Bağ Tesisinin Teşvik Edilmesi” projesi kapsamında Tüplü Asma Fidanı Dağıtım Töreni düzenlendi.
Yozgat Valiliği İl Özel İdaresi tarafından desteklenen Yozgat ve ilçelerinde bağcılıkla uğraşan, iki dönüm ve üzerinde bağı bulunan 20 çiftçiye 5 bin adet tüplü asma fidanı düzenlenen törenle dağıtıldı.
Ziraat Fakültesi’nde gerçekleştirilen asma fidanı dağıtım törenine Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Ali Fuat Fidan, Tarım Orman İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Başaran, çok sayıda öğretim elemanı ve çiftçi katıldı.
Törenin açılış konuşmasını yapan Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sema Çetin bağcılığın dünyanın en eski tarımsal uğraşılardan biri olmasının temelinde tüketim çeşitliliğinin fazla olmasından kaynaklandığını söyledi. Yozgat’ın bağcılık anlamında önemli bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Çetin, Ziraat Fakültesi bünyesinde kurulan Asma Fidanı Üretim Ünitesi ile bölgede unutulmaya yüz tutmuş bağcılığın geliştirilmesini amaç edindiklerini belirtti. Doç. Dr. Çetin, Yozgat Bozok Üniversitesi bünyesinde proje kapsamında bugün itibariyle üç dönemde toplamda 15 bin adet fidanın dağıtılması sağlanarak Yozgat çiftçisini bağcılık konusunda desteklediklerini ifade etti.
Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Başaran: “Burada binlerce asma fidanı üretip dağıtarak hedeflerimize ulaşamayız. Ziraat Fakültesi olarak bölgedeki misyonumuz asma fidan sayılarını arttırmak ya da üzüm üretimini artırmak değil. Bu sistemin bölge ekonomisine getirmiş olduğu katkı bizler için daha önemli. Dolayısıyla gerek üniversite gerekse çiftçilerimizin katkıları ile bu işi birlikte daha koordineli, daha profesyonel ve bölgede ciddi bir ekonomik katma değer üretecek bir sektör haline dönüştürmemiz gerekir” dedi.
Konuşmaların ardından 5 bin adet tüplü asma fidan belirlenen çiftçilere düzenlenen törenle dağıtıldı. Asma fidanı alan çiftçiler projenin hayata geçmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. 31 Mayıs 2019 Cuma
Paylaş :