Kendini üretime adadı

Emekli okul müdürü Dursun Ceylan, hem emekliliğin keyfini çıkartıyor hem de özellikle çiftçilere örnek olacak türden çalışmalara imza atıyor.

Kendini üretime adadı Emekliliğin keyfini toprakla iştigal ederek çıkartmaya çalışan Dursun Ceylan, köyünde kurduğu mini hobi serasında kış boyunca tükettiği bahçe bitkilerini marketten almak yerine, kendi elleriyle yetiştirdi.
Sorgun ilçesine bağlı Osmaniye Köyü sakinlerinden emekli okul müdürü Dursun Ceylan, hem emekliliğin keyfini çıkartıyor hem de özellikle çiftçilere örnek olacak türden çalışmalara imza atıyor. Durmak bize yakışmaz diyen emekli eğitimci Ceylan “ Bu boş vermişlik, bu tembellik nedir anlamıyorum. Toprak var, imkan var, insan var. Niye üretmiyoruz. İnsan, imkanları toprakla hemhal ederek üretmeli, bir şeyler yapmalı. diyerek adeta özellikle köyde yaşayanlara sitemli şekilde çağrıda bulundu.
Kamu görevinin ardından, köyüne yerleşen Dursun Ceylan, eğitimciliğin verdiği çalışma ve öğretme aşkıyla, evininin çevresine oluşturduğu bahçesini farklı bitki, ağaç ve çiçek türleriyle donatarak adeta “Köyde hayat var” dedirtiyor. Üretimin terkedilip, hazır tüketimin zirve yaptığı günümüzde, verdiği uğraşlarla mutlu olduğunu dile getiren emekli okul müdürü Ceylan “ Gençler, göç hastalığına müptela oldular ama, bari bizler köylerimizi canlandırıp üretelim, imkan bol, toprak bize bakıyor ve bekliyor, yeter ki isteyelim” diyerek, yaptığı çalışmaları paylaştı.
Eşiyle birlikte mütevazı evinde yaşayan Ceylan, “ Emekli olunca, köyüme yerleşip, metruk yapıları bir bir temizleyip bahçe oluşturdum. Gerekli malzemeyi alarak altı metrekarelik mini hobi seramı kurdum. Kış boyunca marul, maydanoz, roka, tera gibi yeşillikleri kendi elimle yetiştirdim. Ayrıca bahçeye farklı ağaç, çiçek ve bitki türlerini ekip diktim” diye konuştu.
Ayrıca, yetiştirdiği, kümes hayvanlarının da doğaya ve çevreye başka bir anlam kattığını ifade ederek, köyde hayat var, köye dönün ve üretin mesajı verdi. 13 Mayıs 2019 Pazartesi
Paylaş :