Çocuk işçiliğine dikkat çektiler

Yozgat Milli Eğitim Vakfı öğrencileri, son yıllarda artan çocuk işçiliğini anlatmak amacıyla sosyal deney gerçekleştirdiler.

Çocuk işçiliğine dikkat çektiler Yozgat Milli Eğitim Vakfı İlkokulu 4/A sınıfı öğrencileri sokakta çalışmak durumunda kalan öğrenciler için farkındalık çalışması yaptılar.
Yozgat Milli Eğitim Vakfı öğrencileri, son yıllarda artan çocuk işçiliğini anlatmak amacıyla sosyal deney gerçekleştirdi.
4/A sınıfı öğretmeni Murat Kaya öncülüğünde öğrenciler farklı meslekleri icra ederek, çocuk sorunlarını anlattılar.
Sınıf Öğretmeni Murat Kaya, amaçlarının çocuk sorunlarına dikkat çekmek olduğunu söyledi. Empati Sokağı adı altında Kent Parkta etkinlik düzenlediğini dile getiren Kaya, “sokakta çalışan çocuklar, çocuk emeğinin en önemli bölümünü oluşturmaktadır. Zorunlu göç ve artan yoksulluğa paralel bir şekilde hızla artan “sokakta çalışan çocuk sorunu”, bugün var olan yöntemlerle çözümü zor bir sorundur. Çocuk okula devam ederken parayla kurduğu ilişki sonucu, eğitimini bırakıp zamanının tümünü sokakta geçirmeye başlayarak risklere açık hale gelmektedir .
Bizde 4/ A sınıfı olarak öğrencilerimizin bu durumda olan çocukların ruh hallerini, nasıl bir hayat ve yaşam tarzı içinde olduklarını görmeleri için öğrencilerimizin bir kısmını ayakkabı boyacısı, simitçi, pamuk şekerci, baloncu, keman ve gitar çalan sokak sanatçıları rolüne girdiler. Kent parkta bunu ‘’ Empati Sokağı ‘’ şeklinde sergiledik. Hem öğrencilerden hem ailelerden hem de halktan çok güzel geri dönütler aldık. Bu şekilde öğrencilerimize empati kurma fırsatı sunmuş olduk” dedi. 6 Mayıs 2019 Pazartesi
Paylaş :