Bozok’ta rektörlük yarışı

Bozok Üniversitesi’nde Rektör Karacabey’in görev süresi sona eriyor

Bozok’ta rektörlük yarışı Yozgat’ta yerel seçimlerin ardından gözler Bozok Üniversitesi’ne çevrildi. Yerel seçimde yaşanan heyecanın bir benzeri de Bozok Üniversitesi’nde yaşanmaya başlandı. Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey’in görev süresinin Mayıs ayında dolacak olması, Yozgat’ta rektörlük yarışının da yaşanmasına neden oldu.
Yozgat Bozok Üniversitesi için Prof. Dr. Fuat Köksal, Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Prof. Dr. Recep Şahingöz, Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Hayati Akyol, Prof. Dr. Kadir Esmer, Prof. Dr. Kuddusi Erkılıç, Prof. Dr. Taha Niyazi Karaca, Prof. Dr. Mustafa İlbaş, Prof. Dr. Feyzullah Temurtaş, Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Prof. Dr. Abdullah Aziz Ergin’in isimleri geçmeye başladı.
KARACABEY DÖNEMİ KAPANIYOR
Bozok Üniversitesi’nde yeni dönemde Rektör Karacabey’in olmayacağı beklentisi oluşmaya başladı.
İktidarın yoğun desteğini alan Karacabey, atandığı günden itibaren tepkileri üzerine çekmiş ve üniversite ile şehir bağlantısını kurmakta zorluk çekmişti. Yozgat’ın gelişiminde lokomotif olması beklenen üniversitenin, idari yönden sıkıntılar çekmesi ve bir çok akademisyenin Yozgat’ta kalmak istememesi, Karacabey’i oldukça güç durumda bıraktı. Aldığı siyasi desteğe rağmen Yozgat’ta beklentilerin altında kalan Karacabey’in yönetimsel anlamda istikrarı yakalayamaması da kendisine olumsuz yansıdı.
REKTÖRLÜK İÇİN ADAYLAR ARTIYOR
Yozgat Bozok Üniversitesi rektörlüğü için şu ana kadar üç isim gündeme geldi. Üniversitede Rektörün kim olacağı merakla bekleniyor. Bozok Üniversitesi Rektörlüğü atamasına 7 aylık bir süre bulunmasına rağmen, üniversite içerisinde rektörlük için heyecan yaşanmaya başlandı. Üniversite içerisinde rektörlük seçiminin kaldırılması ile birlikte gözler adaylara çevrildi. Rektör Karacabey’den boşalacak koltuğa oturması muhtemel aday adaylarıyla ilgili şehir kamuoyunda ve üniversite camiasında kulisler yapılıyor. Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörlüğü için Yüksek Öğretim Kurumu’na Prof. Dr. Fuat Köksal, Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Prof. Dr. Recep Şahingöz, Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Hayati Akyol, Prof. Dr. Kadir Esmer, Prof. Dr. Kuddusi Erkılıç, Prof. Dr. Taha Niyazi Karaca, Prof. Dr. Mustafa İlbaş, Prof. Dr. Feyzullah Temurtaş, Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Prof. Dr. Abdullah Aziz Ergin başvuru yaptı. Bozok Üniversitesi Rektörlüğü için aday sayısının 20’nın üzerine çıkması bekleniyor.
YENİ SİSTEMDE REKTÖR NASIL BELİRLENİYOR?
KHK ile birlikte üniversite içindeki seçimlerin iptal olmasıyla birlikte aday sayısında da artış olacağı konuşuluyor.
15 Temmuz sonrasında işleyişe yönelik yapılan düzenlemelerde, değişime uğrayan görevlerden biri de rektörlük olmuştu. Geçmişte rektör olabilmek adına yola çıkan profesörler için, üniversitenin akademik kadrosu sandığa gidiyordu. İlk üçe giren isimler YÖK tarafından Cumhurbaşkanı'na sunuluyor, son karar Cumhurbaşkanı tarafından veriliyordu. Yeni sistemdeyse rektör olmak isteyen adaylar, başvurularını yaptıktan sonra herhangi bir seçime girmeden doğrudan doğruya atama bekliyor.
2015 REKTÖRLÜK SEÇİMİ
Yozgat Bozok Üniversitesi Rektör Adaylarını Belirleme Seçimlerinde 10 aday yarışmıştı. 237 öğretim üyesi oy kullandığı seçimlerde Prof. Dr. Salih Karacabey 74 öğretim üyesinin oyunu alarak birinci çıkmıştı. Prof. Dr. Recep Şahingöz 54 oy alarak ikinci, Rektör Prof. Dr. Tamer Uçar 42 oy alarak üçüncü, Prof. Dr. Ali Rafet Özkan 35 oy ile dördüncü, Prof. Dr. Feyzullah Temurtaş 15 oy ile ilk beş arasına girmişti. Seçimlerde Prof. Dr. Mesut Gürdal 11, Prof Dr. Mustafa Saçmacı 2, Prof. Dr. Niyazi Karaca, Prof. Dr. Hasan Yumak ve Prof. Dr. Remzi Kaya 1’er oy almıştı. 30 Nisan 2019 Salı
Paylaş :