Vatandaşın şekerini ölçtüler

Yozgat Diyabet Derneği Novada'da Vatandaşların Kan Şekerini Ölçtü

Vatandaşın şekerini ölçtüler Yozgat Diyabet Derneği, Yozgat'ta Novada Alışveriş Merkezinde diyabette farkındalık oluşturmak için stant açarak, vatandaşların kan şekerini ölçtüler. Diyabet hakkında bilgi veren dernek üyeleri ile şeker ölçümü yaptıranvatandaşlar arasında neşeli anlar da yaşandı. Parmaklarının acısıyla korku yaşadıklarını söyleyen vatandaşlar ölçüm sonrası hergün 8-9 kez parmaklarını delmek zorunda kalan diyabet hastalarını daha iyi anladıklarını ifade ettiler.
Dernek Başkanı Meltem Yılmaz yaptığı açıklamada şunları söyledi; " Sahada çalışmak çok keyifli, insanlara bilgi aktarmak bizi motive ediyor, onların gözlerindeki ışığı görmek dünyalara bedel. Dernek olarak diyabette farkındalık oluşturmak için Novada'da stant açtık. Bizler biliyoruz ki hepimiz diyabette risk altındayız. Bir de kan şeker ölçümü sonrasında parmak acısını hissettikten sonra duygu ve düşüncelerini alarak, bu acıyı her gün hisseden diyabetli dostlarımızla empati oluşturmak istedik. 85 kişinin kan şekerini ölçmüş bulunuyoruz.
Bugün burada beş diyabetli dostumuzla tanıştık. Fransa'da yaşayan bir amcayla tanıştık onu anlatmak isterim. 12 yıldır diyabetli. İnsülin yapmaktan korktuğu içinde hapla tedaviyi seçmiş. HbA1c si tavan yapmış. Biraz sohbet ettikten sonra Fransa'ya gider gitmez doktoruma hazırım diyeceğim dedi. Gördüm ki sahada olmak, bilgi vermek , bilgiye ulaşan insanların memnuyeti çok başka bir dünya. Gerekirse kapı kapı dolaşıp diyabetli dostlarımıza ulaşacağız. Doktor kontrollerini aksatmamalari , diyet ve sporun önemini anlatacağız tek tek . Bugün canla başla çalışan dernek yönetim ve üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum" dedi. 8 Nisan 2019 Pazartesi
Paylaş :