Eğitim Bir-Sen’den aylık toplantı

Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı Eğitim Bir-Sen Yozgat Şube yönetimi ilçe temsilcileri ile bir araya geldi.

Eğitim Bir-Sen’den aylık toplantı Eğitim-Bir-Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli başkanlığında şube yönetimi, ilçe başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile toplantı gerçekleştirildi.
Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı Eğitim Bir-Sen Yozgat Şube yönetimi ilçe temsilcileri ile bir araya geldi. Aylık değerlendirme toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmeler yapıldı.
Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Kenan Şerefli, Türkiye’nin çok kritik bir süreçten geçtiğini dile getirdi. Şerefli, herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydetti. Şerefli, “Eğitim alanında atılan bazı adımlar, hayata geçirilen ve geçirilmeye çalışılan bazı projeler, başta eğitimciler olmak üzere, toplumu geriyor, ayrıştırıyor, iş barışını bozuyor. Öğretmen kimliği bu anlamda irtifa kaybediyor. Öğrencinin öğretmene parmak salladığı bir sistemde, velinin öğretmeni darp ettiği yerde gelecek inşa edemeyiz. Bu projeleri kim hazırlıyorsa, bu aklı kim veriyorsa, kesinlikle sosyal maliyet üretmeye yönelik tuzak kuruyor. İşin bu boyutu gözden kaçırılmamalıdır” diye konuştu.

Gebze Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Necmeddin Kuyucu’nun, bir öğrenci tarafından bıçaklanarak hayatını kaybettiğini hatırlatan Şerefli, şiddet olaylarına karşı caydırıcı nitelikte yasal düzenleme yapılmasının kaçınılmaz hale geldiğini aktardı.
Şerefli, “Toplumsal sorun hâline gelen şiddet olaylarına ortak tavır geliştirmek ve çözüm bulmak, sorunun üstesinden gelinmesi için sorumluluk almak zorunludur. Şu gerçeğin altını bir defa daha çizmekte fayda var: Eğitimcileri şiddetin hedefinde olan bir toplumun geleceği karanlıktır. Ciddi bir sorun olan şiddete çözüm bulunması için, başta Millî Eğitim Bakanlığı olmak üzere, herkes elini taşın altına koymalı, üzerine düşeni yapmalıdır.
Önceden ihtimamın odağında olan öğretmenlerimiz artık hakaretin, şiddetin ve itibarsızlaştırma sarmalının içine düşürülmüştür. Bu, bir mesleğin yıpranması değil, bir milletin geleceğinin yok edilmesidir. Münferit eylemler olmaktan çıkmış, gittikçe yaygınlık kazanmış, artık toplumsal bir yara hâline gelmiş bu şiddet, eğitim öğretim hizmetinin yürütülmesini olumsuz etkilemekte, eğitimcilerin verimliliğini düşürmektedir” diye konuştu. 4 Nisan 2019 Perşembe
Paylaş :