Sağlık çalışanlarının meseleleri çözümlenmeli

Sağlık-Sen Yozgat Şube Başkanı Atakan Erciyas, "14 Mart çalışanlarımızın meselelerinin çözüldüğü gün olmalıdır" dedi.

Sağlık çalışanlarının  meseleleri çözümlenmeli Sağlık-Sen Yozgat Şube Başkanı Atakan Erciyas, sağlıkta dönüşümün mimarları olan sağlık çalışanlarının, var olan sorunlarının çözümü için adım atılmasını beklediklerini ve 14 Mart’ı gerçek bir bayram havasında yaşamak istediklerini belirtti. Sağlık çalışanlarının 7 gün 24 saat esasına göre fedakarca görev yaptıklarını ifade eden Erciyas, özellikle döner sermaye sisteminde yaşanan adaletsizliklerin çalışanların iş motivasyonunu olumsuz etkilediğini kaydetti. Döner sermaye sisteminde köklü değişikliklere gidilmesi gerektiğini belirten Erciyas, unvanları, eğitimi ve hizmet yılı aynı olan sağlık çalışanlarının farklı hastanelerde çalıştığı için aynı döner sermaye ücreti alamamasının önemli bir adaletsizlik olduğunu söyledi.
Sağlık çalışanlarının yıllardır çözüm bekleyen sorunları olduğunu belirten Erciyas, çalışanların bir an önce beklediği konulardan olan 3600 ek göstergenin bir takvime bağlanarak bütün sağlık çalışanlarına verilmesi, fiili hizmet süresi zammının bütün sağlık çalışanlarını kapsaması, icap nöbet ücreti sorunun çözülmesi, malpraktis uygulamalarının yeniden düzenlenmesi ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi konularında ciddi adımlar atılmasını beklediklerini ifade etti.
“SAĞLIK BAKANLIĞI BÜTÜN SAĞLIK
ÇALIŞANLARININ HAKLARINI GÖZETMELİDİR”
Sağlık hizmetlerinin bir ekip işi olduğunu belirten Erciyas, Sağlık Bakanlığı’nın bütün sağlık çalışanlarının hak ve hukukunu gözetmesi gerektiğini belirterek sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Bizler sağlık çalışanlarının yetkili sendikası Sağlık-Sen olarak bu konuda üzerimize düşen her türlü görevi yapmaya hazırız. 14 Mart’ın sağlık çalışanları açısından gerçek bir bayram havasında geçmesi için çalışanlarımızın beklentilerini karşılayacak adımlar mutlaka atılmalıdır.” 13 Mart 2019 Çarşamba
Paylaş :