Gönüllü çözüm arabuluculuk

Yozgat Arabuluculuk Bürosu Yazıişleri Müdürü Mehmet Pınarcı, arabuluculuk yargı sistemi içerisinde alternatif çözüm yolları içerisinde olduğunu söyledi.

Gönüllü çözüm arabuluculuk Alacak ve tazminata ilişkin ticari uyuşmazlıklarda dava şartı haline getirilen arabuluculuk, 1 Ocak 2019'dan itibaren uygulanmaya başlandı.. Ticari davalar yasa gereği 8 hafta içerisinde çözüme kavuşacak. Arabulucuya gitmeden dava açılamayacak.
İşçi ve işveren uyuşmazlıkları bakımından ‘dava şartı’ olarak uygulanan arabuluculuk, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren, ticari alacak ve tazminata ilişkin ticari uyuşmazlıklarda da uygulanıyor. Ticari davalardan, konusu bir miktar paranın ödenmesi olan alacak ve tazminat talepleri için dava açılmadan önce arabulucuya başvurulmuş olması şartı aranacak. Ticari alacak ve tazminat davalarında yasa gereği 8 haftada çözüm bulunacak. Resmi Gazete’de 19 Aralık’ta yayımlanan 7155 Abonelik Sözleşmesinden Kaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında Kanun’a göre, ticari davalarda da zorunlu olarak arabulucuya gitmiş olma şartı aranıyor. Arabulucuya gitmeden mahkemeye dava açılamayacak.
Alacak ve tazminata ilişkin ticari uyuşmazlıklarda arabuluculuk zorunlu hale getirildi. Türkiye'de ilk kez 1 Ocak 2018'den itibaren işçi-işveren uyuşmazlıklarında dava şartı haline getirilen arabuluculukta yeni dönem başladı.
Uygulamayla, alacak ve tazminata ilişkin ticari uyuşmazlık, dava açılmadan arabuluculukla çözüme kavuşturulacak.
Yozgat Arabuluculuk Bürosu Yazıişleri Müdürü Mehmet Pınarcı, arabuluculuk yargı sistemi içerisinde alternatif çözüm yolları içerisinde olduğunu söyledi.
Pınarcı, “Arabuluculuk iş davalarında, iş ve işveren arasındaki uyuşmazlıklarda zorunlu hale geldi. İş davaları ve meslek hastalıkları bu konuda ayrı tutulmuştur. 19 Aralık Çarşamba günü Resmi Gazetede yayınlanan 7155 kanun ile artık ticari uyuşmazlıklarda taraflar arası alacak ve tazminat davalarında arabuluculuğa müracaat zorunlu hale geldi. 1 Ocak itibaren tacirler arasında itiraflarda, tazminat ve alacak itiraflarda mahkemeye dava açmadan önce bir arabuluculuya müracaat ederek, ya anlaşma yada anlaşmama tutanağı ile birlikte dava açılabilecek. Arabuluculuğa müracaat etmeden acılan davalar usulden reddedilecek. Arabulucu çağrı yöntemi ile tarafları davet edecek” dedi. 10 Ocak 2019 Perşembe
Paylaş :