Yağışlı havalarda araç kullanmak kaza riskini artırıyor

Yozgat Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İlhami Bakıcı, yağışlı havalarda yolların kaygan olması sebebiyle meydana gelebilecek kazalarla ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yağışlı havalarda araç kullanmak kaza riskini artırıyor Yozgat Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İlhami Bakıcı, yağışlı havalarda araç kullanırken en tehlikeli zamanın yağmurun başladığı ilk zamanlar olduğunu ifade ederek, bu durumların kaza riskini arttırdığını ve sürücülerin dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.
Yozgat Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İlhami Bakıcı, yağışlı havalarda yolların kaygan olması sebebiyle meydana gelebilecek kazalarla ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Yağışlı havalarda en tehlikeli zamanın yağışın yere düştüğü ilk zamanlar olduğunu belirten Bakıcı, sürücülerin bu dönemlerde dikkatli olmaları gerektiğini ifade etti. Yağmurlu havalarda araç kullanırken en tehlikeli zamanın, yağışın başladığı an olduğunu dile getiren Bakıcı, "Asfalt üzerindeki kauçuk kalıntıları, yağ ve toz, asfaltta kayganlığa yol açar. Islak yolda lastiklerin yolu kavraması ve sürtünme azalacaktır. Frene basıldığında duruş mesafesi artacaktır. Bu nedenle takip mesafesi azaltılmalıdır. Su birikintileri yoldaki çukur gibi arızaları gizler. İçine girdiğiniz su birikintisinin altında ne olduğunu bilemezsiniz. Su birikintileri aynı zamanda, kızaklamaya yol açar. Kızaklama, lastiklerin dişlileri ile yol arasında su tabakasının oluşması sonucu aracın bir su yastığı üzerinde gidiyor olması halidir bu durumun yaşanmaması için dikkat etmek gerekiyor. Unutmayın, masum gibi görünen bir su birikintisine girdiğinizde aracınızın kontrolden çıkma olasılığı yüksektir”" dedi.
Hareket halindeyken aracın kayması esnasında sakin olunması gerektiğini dile getiren Bakıcı, “Kızaklama başlarsa, sakin olunmalı, ayağımızı gazdan çekmeliyiz, fren yapmadan ve direksiyonu ani kırmadan lastiklerin yeniden yol yüzeyine tutunmasını beklemeliyiz. Yine yağmurlu havalarda lastiklerin mutlaka kontrol edilmesi gerekiyor. Lastiklerin havası düzenli olarak kontrol edilmeli. Lastiklerin diş kalınlığının 2 milimetrenin altına düşmesi halinde mutlaka değiştirilmelidir” şeklinde konuştu. 8 Ocak 2019 Salı
Paylaş :