Türk Sağlık- Sen’den döner sermaye eleştirisi

Türk Sağlık- Sen’den  döner  sermaye eleştirisi Türk Sağlık-Sen Yozgat Şube Başkanı Hayati Tuncal, döner sermaye sistemine güvenerek kredi çeken ve harcamalarını ayarlayan sağlık çalışanlarının geçinemediğini söyledi.
Türk Sağlık-Sen Yozgat Şube Başkanı Hayati Tuncal, performansa dayalı döner sermaye sisteminin çalışana bir faydası kalmadığını ileri sürdü.
Döner sermaye ödemelerine göre harcamalarını, kredi ve taksitlerini ayarlayan sağlık çalışanlarının geçinemez hale geldiğini vurgulayan Tuncal, “Bir çalışanın evine borcunu ödemediğinden dolayı haciz gelirse, geçim sıkıntısı nedeniyle ailesindeki huzur bozulursa bunun vebali çalışanın emeğini yok eden ve bunlara kayıtsız kalanlardadır. Çünkü döner sermaye sistemi çökerken çalışanı da girdabın içine aldı ama çare aranmadı, çözüm üretilmedi. Pansuman bile sayılmayacak tedbirler büyük çözümler gibi sunuldu” ifadelerini kullandı.
Hastanelerdeki döner sermaye sisteminin yeniden düzenlemesi gerektiğinin altını çizen Tuncal şunları kaydetti:“Dün döner sermaye sisteminde adaletsizlik vardı. Bugün performansa dayalı döner sermaye ücretleri 5,6 TL gibi trajikomik düzeylere indi. Çalışanlar çalıştıkça çok kazanacak denildi. Muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri eridi. Döner sermayeler çalışanın alın teri olduğu ilan edildi ama her ne hikmetse kurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda döner sermayeler kullanıldı, çalışanın hakkı başkalarına dağıtıldı. Sağlık çalışanlarına ilave ücret artış taleplerine karşılık döner sermayeniz var denilerek hem kapılar kapatıldı hem de döner sermayeler yok edilerek çalışanın geliri azaltıldı” dedi. 5 Aralık 2018 Çarşamba
Paylaş :