Çalışan esnaftan kesilen SGDP kaldırıldı

Yozgat Lokantacılar ve Kahveciler Odası Başkanı Eyüp Coşgun emekli olup da çalışan esnaflardan kesilen sosyal güvenlik destek primi (SGDP) kesintisinin kaldırılmasının çalışmaya devam eden tüm emekli esnafları sevindirdiğini belirtti.

Çalışan esnaftan kesilen SGDP kaldırıldı Yozgat Lokantacılar ve Kahveciler Odası Başkanı Eyüp Coşgun, Meclis’te kabul edilen torba yasa ile çalışan emeklilerin maaşlarındaki kesintinin tamamen kalktığını belirterek, çalışan emekli esnafların maaşlarını yüzde 10 zamlı olarak alacaklarını söyledi.

Coşgun, “Emekli olup da zor hayat şartları yüzünden çalışmak zorunda olan ve ev ekonomisine katkıda bulunmak adına çalışmaya devam eden esnaflardan kesilen sosyal güvenlik destek priminin (SGDP) ilk önce yüzde 10’a düşürülmüştü. TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda yapılan görüşmeler neticesinde ise tamamen kaldırılması kabul edilmiştir. Bu düzenlemenin kaldırılması, emekli olan ancak çalışmaya devam etmek zorunda bulunan esnaflarımız adına oldukça sevindiricidir. Tasarı yasalaştığı zaman çalışan emekli esnaflarımız artık maaşlarını yüzde 10 zamlı alacaklardır’’ dedi.

Emeklilerin aldığı aylığın yetmesini arzu ettiklerini kaydeden Coşgun, ‘’Gönül ister ki hayatlarını mesleklerine adamış ve emekli olmuş esnaflarımızın aldıkları emekli maaşı kendilerine yetebilsin ve onlarda yılların yorgunluğunu atıp dinlenerek emekliliğin tadını çıkarabilsinler. Ama ne yazık ki hayat şartları yüzünden pek çok emeklimizin olduğu gibi, mesleklerinde neredeyse bir ömrü tamamlayıp emekli olan esnaflarımızda geçinebilmek adına çalışmaya devam etmek durumunda kalabiliyorlar. Bir de bunun üzerine aldıkları emekli maaşlarında yapılan yüzde 10’luk kesinti ise pek çok emekli esnafımızın nafakasını eksiltiyordu. TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda yapılan görüşmeler neticesinde bu kesintinin kaldırılması ise emekli olup da hala daha çalışmak zorunda olan esnaflarımıza ilaç gibi gelecek” dedi. 25 Ocak 2016 Pazartesi
Paylaş :