TKDK, tanıtım için yollarda

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK), tarım aletlerini kiralama yöntemiyle çiftçilere kullanma imkanı sunan makine parkları sektörünün yaygınlaşmasına destek vereceği bildirildi.

TKDK, tanıtım için yollarda TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, makine ekipman parklarının Avrupa Birliği ülkelerinde yaygın olduğunu söyledi.

Avrupa'daki çiftçilerin büyük makineleri satın almak yerine ekipman garajlarından kiralama yoluyla makineleri kullanarak işlerini hallettiğine dikkati çeken Türker, "Böylece daha üst teknolojiye sahip makineleri kullanıyorlar. Belirli dönemlerde bu makinelere ihtiyaç oluyor. Yılın bir döneminde kullanılacak aletlerin, bakım ve garaj masraflarını üstlenmemiş oluyor" diye konuştu.

TKDK Yozgat İl Koordinatörlüğü 2020 yılına kadar uygulanacak olan IPARD II Programının tanıtımını gerçekleştiriyor.

TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, Türkiye'de ise tarımsal işletmelerin küçük boyutta olduğuna işaret ederek, çiftçilerin tarım aletlerini satın alarak veya komşusundan karşılıklı takas şeklinde kullandığını aktardı.

TKDK'nın bunu daha profesyonel ve modern hale getirmek üzere çağrıya çıktığını aktaran Türker, şöyle konuştu:

"En üst teknolojiyle donatılmış modern makine ekipmanlarını alarak, bunları çiftçilerin hizmetine sunacak yatırımcılara yüzde 65 hibe vereceğiz. Makine parkı için gerekli olan alet ve ekipmanları, garajın kurulumu ve inşasında, harcamaların yüzde 65'ini bizden alacak. Kendinden yürüyen motorlu araçlar destek kapsamında değil. Traktör ve biçerdöver desteği için Avrupa Birliği komisyonuyla görüşüp bunları dahil edeceğiz. Yatırımcılarımız, şu anda kendinden motorlu olmayan ekim, dikim, hasat, gübreleme ve toprağı işleme makineleri ile makine garajı kurabilecekler. Çiftçilerimiz de bu garajlardan makineleri kiralama yöntemiyle faydalanabilecek."

Türker, makine ekipmanları parkından çiftçilerin ihtiyaç duyduğu ve yüksek bedelle satılan bu makineleri satın almak zorunda kalmayacağının altını çizerek, çiftçilerin garajlardan aynı yüksek teknolojiyi kullanma fırsatı yakalayacağını dile getirdi.

TKDK HİBE DESTEĞİ SAĞLIYOR

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Avrupa Birliğinin aday ve potansiyel aday ülkeler için oluşturduğu Katılım Öncesi Yardım Aracı kapsamında yatırımcılara farklı sektörlerde hibe sağlamaktadır. 2011 yılından bu yana Kırsal Kalkınma Programı (IPARD I) kapsamında yatırımcıları hibe ile buluşturan TKDK, IPARD II Programının tanıtım toplantıları devam ediyor...

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin eş finansmanıyla Türkiye’nin 42 ilinde uygulanacak olan IPARD II Programı kapsamında, faydalanıcılara uygun harcamalar karşılığında yüzde 50 ile yüzde 70 arasında hibe desteği sağlanacak.

IPARD I Programında desteklenen et ve süt besiciliği, et süt su ürünleri işleme tesisleri, kesimhaneler, meyve ve sebze paketleme ve depolama tesisleri, arıcılık, süs bitkisi yetiştiriciliği, tıbbi ve aromatik bitkiler, yerel ürünler, el sanatları, kırsal turizm ve kültür balıkçılığına yeni dönemde manda sütü, manda eti, yumurta tavukçuluğu, kaz yetiştiriciliği ve mantar üretimi eklendi. Ayrıca yenilenebilir enerji yatırımları ile makine parkları da yeni sektörler olarak destek kapsamına alındı.

IPARD II Programında et ve süt üretiminde hibe oranı üst sınırı yüzde 65’ten yüzde 70’e; arıcılık, bitkisel üretim, yöresel ürünlerin işlenmesi, kırsal turizm ve kültür balıkçılığına verilen destek oranı ise yüzde 50’den yüzde 65’e çıkarıldı.

Kırsal alanlarda yaşam kalitesinin ve istihdam olanaklarının artırılarak tarım ve gıda sektörlerinin sürdürülebilir modernizasyonunu ve AB standartlarına yükseltilmesini amaçlayan TKDK, IPARD II ile yeni sektörlere verdiği desteklerle kalkınmanın öncü kurumlarından biri olmayı hedefliyor. 25 Ocak 2016 Pazartesi
Paylaş :