Üniversitede neler oluyor?

Bozok Üniversitesi aradan geçen 10 yıla rağmen, bir önceki yılı aratır hale geldi. Sivil toplum örgütleri ve siyasiler tarafından ciddi eleştirilen üniversitede son dönemlerde yapılan atamalar ve sık yer değişikliği tedirginlik yaratıyor.

Üniversitede neler oluyor? Yozgat’ın gelişimi ve kalkınmasında lokomotif görevi üstlenmesi beklenen Bozok Üniversitesi’ndeki gelişmeler, iç huzuru bozarken, şehirde de tepkileri beraberinde getiriyor. Kurulduğu günden itibaren kentin, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine katkı sunması beklenen üniversitenin diğer alanlara da gerekli akademik desteği verememesi hayal kırıklığı oluşturuyor.
REKTÖRLÜK SEÇİMLERİ ÖNCESİ BAŞLADI
Yozgat kamuoyunda Bozok Üniversitesi’nde neler oluyor? Sorusu cevap beklerken, olumsuz gelişmelerin rektörlük seçimlerinin ardından meydana gelmesi dikkat çekti.
Bozok Üniversitesindeki tedirginlik verici gelişmeler, geçen yıl ki rektörlük seçimleri öncesine dayanıyor. Bursa’dan Bozok Üniversitesi’ne gelen Salih Karacabey’in aday olması ile başlayan süreçte yönetimsel ayrışmalar ortaya çıktı. Seçimlerle birlikte üniversite içerisindeki idari değişimlere yönelik yapılması öngörülen operasyonel dokunuşlarda tedirginliği arttırdı.
GÜÇ MÜCADELESİ Mİ
YAPILIYOR?
Atama ve yer değişikliğine yönelik yapılan çalışmaların üniversite içerisinde güç mücadelesine dönüştüğü iddia ediliyor.
İnci Varinli ve Tamer Uçar dönemlerindeki idari yapılanmayı değiştirmek ve mevcut yönetimin kendi ekibini oluşturma çalışmasının üniversitede tedirginliği artırdığına vurgu yapılıyor. Geçen iki dönemde olmayan idari değişimlerin bu dönemde, sıklıkla yapıldığı ifade ediliyor.
KURUMSAL KİMLİĞİN KORUNMASI
Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Mayıs 2015’deki devir teslim töreninde kurumsal kimliğe dikkat çekmişti.
Rektör Karacabey, “Bozok Üniversitesi’nin kurumsal kimliğine saygı göstermek ve bu kimliğin zedelenmemesi için gayret göstereceğiz. Bu kimliğin korunmasında öğretim görevlileri, idari personel ve basın mensuplarının sorumlu olduklarına inanıyorum. Aynı zamanda bu üniversitenin bulunduğu Yozgat ilinin ve Yozgatlının da bu kurumsal kimliği nezaketle koruması gerektiğine inanıyorum. Bu kimliği bugüne kadar yaralanmadan gelmesi için çalışan Sayın Rektörümüze, Rektör Yardımcılarımıza, fakülte dekanı arkadaşlarıma, öğretim üyesi arkadaşlarıma, genel sekreter ve daire başkanlarına teşekkür ediyorum. Bugüne kadar yapılan bir hizmet, hedeflenen ve hedeflerin gerçekleşmesi için gösterilen bir gayret var. Bu gayretinde elbette bundan sonra da artarak devam etmesi, ülkemiz için, şehrimiz için, üniversitemiz için çok önemlidir. Geriye bakmadan ileriye bakmak gibi bir sorumluluğumuz var. Bu noktada hepimizin ve her birimizin gayreti olması gerekmektedir” ifadelerini kullanmıştı.
ÜNİVERSİTE YERİNDE DURMAYACAK
Rektör Karacabey, Bozok Üniversitesinin fiziki olarak geldiği nokta takdir edilecek bir seviyede olduğunu vurgu yapmış, sözleri devamında, “Gelişmiş üniversitelerin bile bir yerde durması mümkün değildir. Hem fiziki yapı olarak, hem düşünce olarak, hem de ürettikleri bilgi olarak bir yerde durmaları mümkün değildir. Üniversitenin durması demek geriye gitmek demektir. Dolayısıyla bundan sonra üniversite hem fiziki yapı olarak hem de ürettiği bilgi olarak ileri gidecektir ve ileri gitmek zorundadır. Bu noktada akademisyen arkadaşların önündeki engelleri kaldırarak onların çalışmasına imkan ve zemin hazırlayarak huzurlu bir ortamda çalışmaları ve bilgi üretmeleri noktasında imkan sağlamak rektörlük makamının görevi diye kabul ediyorum. Üniversitemizin şehirle bütünleşmesi ve şehre katkısı açısından önemli bazı adımların atılması gerektiğine inanıyorum. Zaman içerisinde birçok adımı atarak üniversitemizi şehirle buluşturmanın şehirle kaynaştırmanın gayreti içinde olacağız. Önümüzdeki 4 yıllık süreç içerisinde huzurlu ve hızlı çalışmak zorundayız” açıklamasını yapmıştı.
GELİNEN NOKTA
Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey’in henüz bir yılı dolmadan sıkıntılar baş gösterdiği kaydediliyor. Yönetimsel kaynaklanan sorunlar nedeniyle bir çok öğretim görevlisinin ayrılmayı planladığı ve iç huzursuzluk baş gösterdiği ifade ediliyor.
Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey’in bir yıllık döneminde fakülteler başta olmak üzere, daire başkanlıklarında önemli değişikliklerin yapıldığı söyleniyor. Bir çok daire başkanlıklarına birden fazla atamalara dikkat çekilirken, tecrübeli ve kilit yöneticilerin görevlerinden el çektirildikleri ve pasifize edildikleri kaydediliyor.
TEPKİLERİN
ODAĞINDA
GENEL SEKRETER VAR
Bozok Üniversitesi’nde Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey ile birlikte göreve başlayan Yrd. Doç. Dr. Güsamettin Erdoğan tepkilerin odağındaki isim. Genel sekreterlik görevini yaklaşık bir yıldır vekaleten yürüten Güsamettin Erdoğan, İstanbul Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü iki yıl yürüttükten sonra Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne Yardımcı Doçent Doktor olarak atanmıştı.
Bozok Üniversitesinde gerçekleştirilen atama ve yer değiştirmelerde önemli rolü bulunduğu gerekçesiyle Güsamettin Erdoğan’a tepkiler gösteriliyor. Son dönemlerde Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey’in önünde görüntü veren Erdoğan’ın üniversite içerisinde yaptığı çalışmalarda bir çok ismin mağdur edildiği ifade edilmeye başlandı.
Akademik çalışmalardan ziyade atama ve yer değişiklikleriyle gündeme gelmeye başlayan üniversitenin gelişimini de olumsuz etkilediği belirtiliyor.
Bir çok sivil toplum örgüt yöneticisi üniversite konusunda rahatsızlığını dile getirirken, siyasilerin de benzer konuşmalar içerisinde bulunması dikkat çekiyor.
ÜNİVERSİTE NEREYE KOŞUYOR
Son gelişmeler ve kamuoyunda ortaya atılan iddialar ışığında Bozok Üniversitesinin ileriye dönük adımları da merak uyandırıyor. Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey’in geçen bir yıllık süreçte hayal kırıklığı oluşturduğu, ortaya koyduğu hedeflerin ve planlamaların mevcut yönetim anlayışında gerçekleşmesi de mümkün görünmediğine dikkat çekiliyor. Üniversitede adeta çift başlı bir idarenin öne çıktığına vurgu yapılırken, Bozok Üniversite’nin henüz kısa bir sürede bu noktaya gelmesi de endişeyi artırıyor. Özellikle Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey’e geldiği günden bu yana destek veren bir çok isminde geri adım atmaya başladıkları gelen bilgiler arasında.
Diğer yandan, Bozok Üniversitesinde mevcut projelerin İnci Varinli ve Tamer Uçar dönemlerinde planlanmış olması da mevcut yönetimin hedef ve planlamalarını nasıl gerçekleştireceği de konuşulmaya başlandı. 21 Mart 2016 Pazartesi
Paylaş :