Güçlü Türkiye’nin kapıları açılacak

Ak Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Anayasa değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı sistemini yeni Türkiye’nin inşasında önemli olduğunu belirterek, milletin kararıyla güçlü ve muktedir Türkiye’nin kapılarının açılacağını söyledi.

Güçlü Türkiye’nin  kapıları açılacak AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte Almanya’ya giden Ak Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, Köln Seçim Koordinasyon Merkezi’nin düzenlediği toplantıda gurbetçi vatandaşlarla bir araya geldi.
Ak Parti’nin üst düzey yöneticileri Almanya programı çerçevesinde Almanya Avrupalı Demokrat Türkler (UETD) Genel Merkezini de ziyaret ettiler.
Ak Parti Almanya Köln Seçim Koordinasyon Merkezi tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Milletvekili Yusuf Başer, Anayasa değişikliğinin milletin beklentisine dönüştüğünü belirterek, 16 Nisan’da yeni Türkiye’nin inşasına başlanacağını ifade etti.
Türkiye’nin 15 Temmuz gecesi kritik bir dönemden geçtiğine dikkat çeken Başer, milletin milli birliği ile darbecilere gerekli cevabın verildiğini aktardı. Anayasa değişikliğinin ve Cumhurbaşkanlığı sisteminin kaçınılmaz hale geldiğini belirten Başer, Anayasa Değişikliği teklifinin milletin arzusuna sunulduğunu kaydetti.
“Anayasa Değişikliği ile yeni, güçlü ve muktedir Türkiye’nin kapılarını açıyoruz” diyen Başer, Dünyaya hükmetmiş köklü bir tarihin mirasçısı olan Türkiye sadece 780 bin kilometrelik sınırlardan ibaret değildir. Türkiye’nin istikrarı mazlum milletler, gönül coğrafyamız, İslam Dünyası ve adalete susamış tüm insanlık çok önemlidir. Ülkemiz Koalisyon dönemlerinde siyasi istikrarsızlığın bedelini ekonomik kayıplarla çok ağır ödedi. Yapacağımız Anayasa Değişikliği ile Türkiye’nin istikrarsızlığına ve koalisyonlar dönemine nokta koyuyoruz” dedi.
Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın da Cumhurbaşkanlığı sisteminin desteklediğini vurgulayan Başer, yeni sistemin güçlü Türkiye’nin önünü açacağını söyledi.
Başer, “Bu anayasa değişikliği ile öngörülen hükümet sistemi kurgulanırken, Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin eş zamanlı yapılması ve sistemde tıkanmanın ortaya çıkması halinde parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birlikte yenilenmesine imkan verilmektedir. Bu düzenlemeyle siyasal istikrarı konjoktörün dalgalanmalarına bırakmayacağız. Ekseriyeti genç nüfustan oluşan ülkemizde seçilme yaşını 18’e indirerek gençlerimizin ülke yönetimine aktif olarak katılımının yolunu açmış oluyoruz. Yargı bağımsızlığı sağlanması ve yargının dış etkilerden arındırılması adına düzenlemeler yapıyoruz. Bu mihvalde Anayasa Mahkemesi’nin ve HSYK’nın yapısında değişiklikler öngörüyoruz. Askeri yargıyı tamamen kaldırıyoruz. Anayasa değişikliği ile darbeci ve vesayetçi anlayışı tarihin çöp sepetine atacağız. Teklifimiz Yüce Meclisten geçmiş olmasına rağmen Referanduma götürmek suretiyle ferasetine güvendiğimiz milletimize son sözü söyleteceğiz” diye konuştu. 19 Şubat 2017 Pazar
Paylaş :