Girişimci belgesi olana mali destek

Esnaf ve sanatkarlara 30 bin TL, genç girişimcilere ise 100 bin TL faizsiz kredi imkanı.

Girişimci belgesi olana mali destek Yozgat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Uğur Bektaş, yeni çıkan kararname ile esnaf ve sanatkarların 30 bin TL, genç girişimcilerin de 100 bin TL faizsiz kredi kullanabileceklerini söyledi.

Makine, ekipman ve demirbaş, iş yeri modernizasyonu, hammadde ve döner sermaye ihtiyacı olan esnaf sanatkarlar ile KOSGEB Girişimcilik Destek Programı’nı bitiren genç girişimci esnaf ve sanatkarlar için yeni kredi imkanları sağlandığını belirten Bektaş, “İlgili kararnameye göre, esnaf ve sanatkarların makine, ekipman ve demirbaş alımları, iş yeri modernizasyonu veya hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerimiz kefaletiyle 30 bin TL’ye kadar yüzde 100 faiz indirim oranı uygulayarak kredi kullandıracağız. Bu uygulama kapsamında kredi başvurusunda bulunanlar kredinin kullanım amacını yazılı olarak taahhüt edecekler, ayrıca hibe desteği kullanmadıklarına dair KOSGEB’den de yazı getirmeleri zorunlu olacak. Daha önce kredi kullanmış olup, bakiyesi 1 Aralık 2015 tarihine devreden yani 1 Aralık 2015 tarihi ve sonrasında kredi taksit borcu bulunan kredi borçluları ise bu kredi imkanından faydalanamayacak” dedi.

Genç girişimcilerin de 100 bin TL sıfır faizli kredi kullanabileceklerini ifade eden Bektaş, “KOSGEB tarafından sağlanan hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlananlar hariç olmak üzere, KOSGEB Girişimcilik Destek Programı’nı bitiren ve başvuru tarihinde 30 yaşını tamamlamamış olan genç girişimci esnaf ve sanatkarlara KOSGEB tarafından onaylanmış projelerini Halk Bankası’na sunmaları durumunda bankaca 100 bin TL’ye kadar yüzde 100 faiz indirim oranı uygulanarak kredi kullandırılabilecek. Bu uygulama kapsamında kredi kullanacakların hibe desteği kullanmadıklarına dair KOSGEB’den yazı getirmeleri zorunlu olacak. Daha önce kredi kullanmış olup, bakiyesi 1 Aralık 2015 tarihine devreden yani 1 Aralık 2015 tarihi ve sonrasında kredi taksit borcu bulunanlar kredi borçluları ise bu kredi imkanından faydalanamayacak” şeklinde konuştu. 19 Ocak 2016 Salı
Paylaş :